Zapraszamy na Pielgrzymkę na Litwę i Łotwę, która odbędzie się 15 – 23 czerwca 2015 r. Odwiedzimy Sanktuaria Matki Bożej w Gietrzwałdzie, Wilnie i Agłonie - "łotewską Częstochowę”, a także św. Lipkę, Kowno, Troki i Rygę. Zobaczymy też Park Narodowy Gauja (leśne tereny z jaskiniami krasowymi, wodospadami, jeziorkami).

DZIEŃ 1     GIETRZWAŁD – ŚW. LIPKA            
O ustalonej godzinie (wcześnie rano) rano spotkamy się na wyznaczonym parkingu w Sułkowicach. Następnie przejazd w kierunku Warmii. W godzinach południowych przyjedziemy do Sanktuarium w Gietrzwałdzie, jedynego miejsca w Polsce, w którym miały miejsce objawienia maryjne (prywatne) zatwierdzone przez Kościół. sanktuariumNawiedzimy Bazylikę z cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz kapliczkę z figurką Matki Boskiej wybudowaną w miejscu Objawień Maryi. Msza Św. Po zakończonym zwiedzaniu udamy się w kierunku Hotelu. Wieczorem zakwaterowanie w Hotelu, obiadokolacja i Nocleg.

DZIEŃ 2      KOWNO – WILNO
Rano, po śniadaniu przejedziemy do Kowna, drugiego pod względem wielkości miasta na Litwie. Zwiedzimy starówkę kowieńską, ruiny zamku nad Wilią, ratusz zwany „białym łabędziem”. Zobaczymy także gimnazjum jezuickie, w którym nauczał A. Mickiewicz oraz katedry Św. Piotra i Pawła. Następnie przejedziemy do Wilna, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Po obiadokolacji zaproponujemy wieczorny spacer po pięknie oświetlonym Wilnie. Nocleg.

DZIEŃ 3     WILNO
Rano, po śniadaniu przejdziemy na Stare Miasto, które należy do największych w Europie. Przejdziemy pod Ostrą Bramę, kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej (miejsca odwiecznych pielgrzymek). Msza Święta. Zwiedzimy cerkiew Św. Ducha, do której przybywają pielgrzymki prawosławnych z całej Rosji. Mieści się tutaj grób trzech męczenników: Jana, Eustachego, Antoniego. Zobaczymy plac ratuszowy, zwiedzimy muzeum A. Mickiewicza, a następnie udamy się na spacer jego śladami, a także śladami innych znanych Polaków (Kraszewskiego, Słowackiego, Gałczyńskiego). Powrócimy do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4     WILNO – TROKI
Rano, po śniadaniu przejedziemy na Cmentarz na Rossie nazywany wileńskimi Powązkami.troki Następnie przejedziemy na Górę Trzech Krzyży, z której widać przepiękną panoramę starówki wileńskiej. Zobaczymy także uniwersytet wileński z 12 dziedzińcami, a także kościół Św. Piotra i Pawła (perełkę baroku). W godzinach popołudniowych przejedziemy do Trok. Zwiedzimy XV wieczny gotycki zamek Książąt Litewskich. Spróbujemy regionalnej kuchni karaimskiej (kybyny) – karaimskie pierogi. W godzinach wieczornych powrócimy do Wilna. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 5     SZAWLE
Rano, po śniadaniu przejedziemy do Szawle, aby nawiedzić Górę Krzyży. Msza Św. Następnie udamy się w kierunku granicy łotewskiej i dalej w kierunku Rygi. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 6     RYGA,  PARK NARODOWY GAUJA
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Rygi – stolicy Łotwy. Zobaczymy: Zamek Ryski, katedręGauja  z XIII w., kościoły świętego Jakuba i św. Piotra, gildie kupieckie, malownicze gotyckie kamieniczki (m.in. Trzech Braci, Dom Kotów), największą na świecie Cerkiew Starowierców, fortyfikacje miejskie z basztami: Prochową, Szwedzką, mury obronne, niedoścignione przykłady architektury secesyjnej. Po południu wycieczka do Parku Narodowego Gauja (leśne tereny z jaskiniami krasowymi, wodospadami, jeziorkami). Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 7     KOKNESE,  KIRCHOLM,  JEKABPILS,  AGŁONA
Po śniadaniu wyjedziemy w kierunku wschodniej Łotwy. Po drodze zatrzymamy się w Koknese przy ruinach XII wiecznego zamku nad rozlewiskami Dźwiny i w rejonie słynnej bitwy pod Kircholmem. Zobaczymy także Jakabpils, a w nim doskonale zachowany Zamek biskupów liwońskich – Krustpils (XIII w.). Wieczorem przyjedziemy do Agłony – najsłynniejszego Sanktuarium Inflant – łotewskiej Częstochowy. Msza Św. Zwiedzimy tereny dawnego Klasztoru Dominikanów, piękną bazylikę z cudownym obrazem Matki Bożej Loretańskiej. Obiadokolacja, nocleg.

lipkaDZIEŃ 8     ŚW. LIPKA
Rano, po śniadaniu wyjedziemy w kierunku Św. Lipki, Sanktuarium Matki Bożej, najważniejszego miejsca pielgrzymkowego Warmii i Mazur, którego początki sięgają XIV wieku. Święta Lipka to także obiekt zabytkowy zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zobaczymy barokowy zespół pielgrzymkowy – kościół i klasztor, cudowny obraz Matki Boskiej Śnieżnej. Msza Święta. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 9     POWRÓT DO POLSKI
Po śniadaniu i Mszy Św. udamy się w drogę powrotną do domu. Wieczorem będziemy już na miejscu. Zakończenie pielgrzymki.

Cena:  1 850 zł /os.; przy zapisie wpłacamy zaliczkę 500,- zł. Zapisy w w zakrystii i kancelarii.

ŚWIADCZENIA:
•    PRZEJAZD KOMFORTOWYM AUTOKAREM (klimatyzacja, WC, rozkładane fotele, dvd, barek – płatny we własnym zakresie);
•    8 NOCLEGÓW W HOTELACH **/***  (pokoje 2, 3 osobowe z łazienkami);
•    WYŻYWIENIE 2 RAZY DZIENNIE:  8 śniadań, 8 obiadokolacji.
•    UBEZPIECZENIE SIGNAL IDUNA:  NNW (5 000 ZŁ) + KL (10 000 EUR);
•    OPIEKA DOŚWIADCZONEGO PILOTA,
•    PROGRAM W CZASIE PIELGRZYMKI,
•    PODATEK VAT.Cena nie zawiera:  biletów wstępów do zwiedzanych obiektów, obowiązkowych przewodników lokalnych, wjazdów do miast, słuchawek, kosztów związanych z realizacją programu (około 60 euro/osoby – płatne u pilota w autokarze i rozliczane na koniec pielgrzymki);  napojów do obiadokolacji;  dodatkowych ubezpieczeń  (od chorób przewlekłych i kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej);  wydatków własnych;  świadczeń nie wymienionych w ofercie.

Zobacz także plan pielgrzymki śladami św. Pawła do Grecji i Włoch.