GIETRZWAŁD – ŚW. LIPKA – TROKI – WILNO – KOWNO – SOKÓŁKA
TERMIN: 29.04 - 03.05.2017 r.

DZIEŃ 1: GIETRZWAŁD – ŚW. LIPKA (29.04.2017 r. – sobota)

O godzinie 4.30 spotykamy się na Mszy św. rozpoczynającej pielgrzymkę, po niej pakowanie bagażu i wyjazd. Przejazd w kierunku Warmii. W godzinach popołudniowych przyjedziemy do Sanktuarium w Gietrzwałdzie, jedynego miejsca w Polsce, w którym miały miejsce objawienia maryjne (prywatne) zatwierdzone przez kościół. Nawiedzimy Bazylikę z cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz kapliczkę z figurką Matki Boskiej wybudowaną w miejscu Objawień Maryi. Następnie przejedziemy do Św. Lipki, Sanktuarium, którego początki sięgają XIV w. Święta Lipka to także obiekt zabytkowy zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 2: TROKI, WILNO (30.04.2017 r. – niedziela)

Rano, po śniadaniu przejedziemy do Trok - stolicy Litwy aż do XIV w. Zobaczymy (z zewnątrz) gotycki zamek wzniesiony w XIV – XV w. przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda, który w 1430 r. w nim zmarł. Następnie przejedziemy do Wilna na cmentarz na Rossie nazywany Wileńskimi Powązkami. Jest to jedna z czterech polskich nekropolii narodowych. Pochowano tam żołnierzy poległych w walkach o Wilno i wielu sławnych Polaków związanych z Wilnem. Następnie przejedziemy do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 3: WILNO (01.05.2017 r. – poniedziałek)

Rano, po śniadaniu udamy się na zwiedzanie stolicy Litwy. Zobaczymy Stare Miasto - jedno z najpiękniejszych i największych w Europie, od 1994 r. znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nawiedzimy kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej z cudownym obrazem - miejsce odwiecznych pielgrzymek wiernych, Cerkiew Św. Ducha, katedrę św. Stanisława i perełkę baroku - kościół Św. Piotra i Pawła. Odwiedzimy też Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy kościele św. Trójcy. Zobaczymy plac ratuszowy - serce starówki, a potem udamy się na spacer śladami Mickiewicza, Słowackiego, św. siostry Faustyny, św. Kazimierza oraz królów polskich z rodu Jagiellonów. Po zakończonym zwiedzaniu powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 4: KOWNO, SOKÓŁKA (02.05.2017 r. – wtorek)

Rano, po śniadaniu przejazd do Kowna, drugiego pod względem wielkości miasta na Litwie. Zwiedzimy starówkę kowieńską, ruiny zamku nad Wilią, ratusz zwany „białym łabędziem”. Zobaczymy także gimnazjum jezuickie, w którym nauczał A. Mickiewicz oraz katedry Św. Piotra i Pawła. Następnie przejazd do Sokółki, gdzie nawiedzimy Kościół Św. Antoniego – miejsce, gdzie miał miejsce domniemany cud eucharystyczny - Modlitwa i adoracja wystawionej na widok publiczny cząstki Ciała Pańskiego. Po zakończeniu programy wyruszymy w drogę powrotną do parafii. Nocny przejazd autokarem.

DZIEŃ 5: POWRÓT DO PARAFII (03.05.2017 r. – środa)

W godzinach nocnych przejazd do parafii w Sułkowicach. Zakończenie pielgrzymki.

Koszt: 790 zł,-. Zapisy w zakrystii (przy zapisach wpłacamy zaliczkę 200 zł,-).

Na wstępy i przewodników lokalnych trzeba policzyć 20-30€