Do wyjazdu na pielgrzymkę do Ziemi świętej pozostało 40 dni. Zapraszamy na ostatnie spotkanie przed wyjazdem do Izraela, które odbędzie się w piątek 5 stycznia o 19.30 w salce na plebanii w Sułkowicach. Na spotkaniu będzie obecny także przedstawiciel biura podróży.


Proszę, aby osoby, które nie przekazały kopii paszportu przyniosły go na spotkanie. To także ostatni dzień na wpłacenie trzeciej raty za wyjazd. Biuro podróży Orlando przekazało poradnik pielgrzyma z którym warto się zapoznać (dostępny poniżej). Jest także możliwość zorganizowania wspólnego przejazdu na lotnisko z Sułkowic (i oczywiście po powrocie także będzie podstawiony autobus), przy 40 osobach chętnych koszt powinien wynieść 20 zł.


PORADNIK PIELGRZYMA


Pielgrzymka do Ziemi Świętej w terminie: 09.02 – 16.02.2018 r.Szanowni Pielgrzymi,
Już 9 lutego 2018 r. rozpocznie się pielgrzymka, która zawiedzie Państwa do Ziemi Świętej, gdzie nawiedzicie liczne miejsca święte, a w szczególności Betlejem, miejsce narodzenia oraz Jerozolimę, miejsce śmierci i zmartwychwstania  Pana Jezusa. Przed rozpoczęciem pielgrzymki chcielibyśmy podzielić się z Państwem kilkoma uwagami i informacjami. Bardzo prosimy o uważne przeczytanie poniższego listu.Termin pielgrzymki: 09.02 – 16.02.2018 r.
Organizator: Ks. Leszek Dyląg
Osoba z biura odpowiedzialna za organizację wyjazdu: Dorota Szczepanowicz-Balon
Kontakt: 12/276 24 39 w. 23 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  (poniedziałek – piątek 09:00 – 17:00)
Osoba prowadząca
Nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem pielgrzymki będzie czuwał pilot/przewodnik Ksiądz Ireneusz Świątek, który będzie towarzyszył Państwu w Ziemi Świętej, spotkanie z Księdzem Ireneuszem na lotnisku w Krakowie. Ksiądz Ireneusz jest doświadczonym przewodnikiem, doskonale znającym trasę Państwa pielgrzymki. Podczas pielgrzymki reprezentuje biuro ORLANDO, przekazuje informacje turystyczne, geograficzne, krajoznawcze, dba o sprawny przebieg pielgrzymki i jest do Państwa dyspozycji. Ksiądz Ireneusz będzie Państwu towarzyszył do dnia 16.02.2018 r. do odprawy biletowo-bagażowej na lotnisku w Tel Awiwie. Następnie pozostaje on w Izraelu, a grupa pod opieką ks. Leszka Dyląga wraca do Polski na lotnisko w Krakowie. Prosimy o szczególną uwagę na lotnisku w Tel Awiwie, po przejściu bramek bezpieczeństwa, trzeba pilnować czasu i miejsca wsiadania do samolotu. Lotnisko jest bardzo dużo, często odprawa jest długa i zajmuje wiele czasu. Grupa zostaje podzielona, a organizator nie jest wstanie wszystkich trzymać w jednym miejscu.

Termin i miejsce wyjazdu:
09.02.2018 r. piątek o godzinie 7.15 w hali odlotów na lotnisku Kraków - Balice (odpowiednio wcześniej trzeba będzie wyjechać z Sułkowic).
Spotkanie z przedstawicielem Biura Orlando Travel oraz ks. Ireneuszem Świątkiem odbędzie się na lotnisku w Krakowie w hali odlotów przy punkcie spotkań (meeting point ) o godzinie 07.15. O godzinie 7.30 rozpocznie się odprawa biletowo-bagażowa na 3 godziny przed wylotem. Wspólnie udamy się na stanowisko check-in. Z nim każdy z Państwa dotrze do stanowiska check-in (gdzie nada bagaż główny i otrzyma kartę pokładową) MUSI przejść rozmowę z personelem bezpieczeństwa linii lotniczych EL AL. Jest to standardowa procedura w tych liniach lotniczych, służąca zapewnieniu podróżującym bezpieczeństwa.

PRZELOTY
Przelot odbędzie się izraelskimi liniami lotniczymi EL-AL.
KRK-TLV 09.02.2018 numer lotu LY5120 wylot z Krakowa o godzinie 10.35 rano, przylot do  Tel Aviv  o godzinie 15.20
TLV-KRK 16.02.2018 numer lotu LY5119 wylot z Tel Awiwu o godzinie 06.30 lądowanie w Krakowie o godzinie 09.25
Na tych lotach przewidziane są napoje lecz za posiłki należy płacić dodatkowo.
Miejsca w samolocie są przydzielane prze odprawie check-in losowo dla grupy.

BAGAŻ REJESTROWANY
Każdy pasażer ma zarezerwowaną jedną sztukę bagażu rejestrowanego o wadze do 23 kg. W bagażu głównym można przewozić wszystkie niezbędne rzeczy. Nie powinniśmy zabierać dużego, ciężkiego bagażu, gdyż czasem możemy być zmuszeni do przenoszenia go na krótkie dystanse samodzielnie – np. na lotniskach, czy w miejscach noclegu. Można zabrać dowolną walizkę lub torbę – w zależności od przyzwyczajeń. Dobre kółka ułatwiają nam transport walizki na lotniskach lub w hotelach.

BAGAŻ PODRĘCZNY
Każdy pasażer może wnieść na pokład jedną torbę podręczną o wadze do 8 kg. W bagażu podręcznym powinny znajdować się wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy niezbędne podczas podróży, jak np.: dokumenty, pieniądze, rzeczy wartościowe (aparaty fotograficzne itp.), wierzchnie dodatkowe ubranie, lekarstwa itp. UWAGA! Obowiązuje zakaz przewożenia w bagażu podręcznym płynów lub maści w pojemnikach powyżej 100 ml. Dlatego radzimy schować wszystkie płyny, kremy i maści do bagażu głównego, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów przy odprawie bagażowej. Prosimy o dopilnowanie, aby sprzęt elektroniczny (tj. telefon, komputer, aparat fotograficzny itp.) był naładowany, gdyż podczas kontroli bezpieczeństwa możemy być proszeni o jego uruchomienie.

DOKUMENT TOŻSAMOŚCI
Prosimy o sprawdzenie, czy macie Państwo ważny PASZPORT. Podczas tej pielgrzymki mogą Państwo legitymować się tylko i wyłącznie PASZPORTEM, ważnym minimum 6 miesięcy od planowanej daty zakończenia pielgrzymki. Prosimy jeśli jeszcze tego Państwo nie zrobili dostarczyć do biura Orlando Travel skan paszportu (strona ze zdjęciem)!

WIZA TURYSTYCZNA :
Od roku 2000 nie obowiązują wizy turystyczne do Izraela. Każdy obywatel RP może wyjechać do Izraela na okres do 3 miesięcy w celach turystycznych bez starania się o wizę.

Procedura kontroli bezpieczeństwa na LOTNISKU:
Po przejściu przez kontrolę dokumentów każdy pasażer i jego bagaż podręczny poddawany jest szczegółowej kontroli bezpieczeństwa. W celu przyspieszenia kontroli bezpieczeństwa pasażerowie proszeni są o:
•    okazanie funkcjonariuszom przeprowadzającym kontrolę (w punktach kontroli) wszystkich posiadanych artykułów w płynie,
•    zdjęcie okrycia wierzchniego, które zostanie sprawdzone osobno podczas kontroli osobistej pasażera,
•    umieszczenie wszystkich przedmiotów metalowych i elektrycznych, laptopy, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, bilon itp., na taśmie urządzenia rentgenowskiego wraz z całym bagażem podręcznym. Po kontroli przedmioty zwracane są pasażerom, za wyjątkiem tych, których przewożenie na pokładzie samolotu jest zabronione.
Ze względów bezpieczeństwa obowiązuje całkowity zakaz przewozu (zarówno w bagażu podręcznym jak i rejestrowanym) następujących artykułów: wszystkie rodzaje broni palnej, materiały wybuchowe, np. petardy, sztuczne ognie, materiały stałe i ciekłe, np. spirytus, gaz do zapalniczek, rozpuszczalniki, farby, zapałki, materiały radioaktywne, gazy sprężone, np. aerozole z palną zawartością, substancje trujące, np. pestycydy oraz substancje powodujące korozję, inne przedmioty niebezpieczne, np. charakteryzujące się silnym polem magnetycznym.
Dodatkowo przed odprawą biletowo-bagażową podróżni są obowiązani usunąć z bagażu podręcznego przedmioty niedopuszczone do przewozu w kabinie pasażerskiej, tj.: broń białą oraz imitacje broni białej i palnej, ostre i tępe narzędzia oraz przedmioty mogące powodować obrażenia.
Płyny oraz inne artykuły w ograniczonych ilościach:
Pasażerom wolno zabrać ze sobą jedynie niewielkie ilości artykułów w płynie w bagażu podręcznym, w opakowaniach jednostkowych o max. pojemności 100 ml. Opakowania należy umieścić w jednej przezroczystej torebce plastikowej z możliwością wielokrotnego zamykania. Jeden pasażer może przewozić w sumie nie więcej niż jeden litr płynu. (Dotyczy to pasażerów odlatujących z portów lotniczych UE we wszystkich kierunkach. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 6.11.2006 r. we wszystkich portach lotniczych UE do odwołania.)
Artykuły w płynie obejmują: wodę i inne napoje, zupy, syropy, kremy, toniki i olejki, perfumy, żele, włącznie z żelami do włosów i pod prysznic, zawartość pojemników pod ciśnieniem włącznie z pianką do golenia, innymi piankami i dezodorantami, pasty, włącznie z pastą do zębów, mieszanki substancji płynnych i stałych, tusz do rzęs oraz inne przedmioty o podobnej konsystencji.
Przedmioty niedopuszczone do przewozu w kabinie pasażerskiej nie będą przyjmowane do depozytu! W ograniczonych ilościach mogą być przewożone środki medyczne i kosmetyki przydatne w podróży. Przy przewozie bagażu należy pamiętać o obowiązujących ograniczeniach wagowych, wynikających z wewnętrznych przepisów przewoźnika.
W dalszym ciągu można:
•    pakować artykuły w płynie do bagażu głównego oddawanego podczas odprawy bagażowej.
•    zabrać na pokład pojemniki z mlekiem dla małych dzieci lub lekarstwami bądź innymi substancjami o konsystencji płynnej lub półpłynnej niezbędnymi na czas lotu, nawet jeśli znajdują się w pojemnikach większych niż 100 ml. Takich przedmiotów nie trzeba umieszczać w osobnej torebce.
•    Wszelkie substancje płynne kupione na lotniskach poza UE oraz na lotniskach w państwach UE przed pierwszym punktem kontroli kart pokładowych podlegają ograniczeniom. Zalecany jest ich przewóz w bagażu rejestrowanym (oddawanym do luku bagażowego).
•    Płyny kupione na lotniskach państw UE za pierwszym punktem kontroli kart pokładowych nie podlegają ww. ograniczeniom, ale mogą być zabrane na pokład tylko, jeśli są oryginalnie zapakowane przez obsługę sklepu w przezroczystą, trwale zamkniętą torbę z umieszczonym w niej dowodem zakupu. Prosimy nie otwierać torby zawierającej zakupy (np. perfumy, alkohole) do czasu startu samolotu, a w przypadku podróży z przesiadką, do przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa na ostatnim odcinku podróży.
W przypadku zakupu płynów powyżej 100 ml na lotnisku poza UE lub na pokładzie samolotu lecącego spoza UE, a następnie przesiadki na inny lot w Polsce, prosimy umieścić zakupione płyny w bagażu kabinowym (podręcznym) i odprawić przy stanowisku check-in jako bagaż rejestrowany. Zawsze jeśli podróżują Państwo z przesiadką, zalecamy prosić sprzedawcę w sklepach za punktem kontroli bezpieczeństwa lub na pokładzie samolotu o zapakowanie zakupionych płynów w przezroczystą, trwale zamkniętą torbę z umieszczonym w niej dowodem zakupu. W przypadku lotów bezpośrednich substancje płynne kupione z punktem kontroli bezpieczeństwa, można wnieść na pokład samolotu bez ograniczeń.
Przed wylotem warto zapoznać się przepisami dotyczącymi przewozu przez granice egzotycznych pamiątek. Chcąc przywieźć z wakacji pamiątkę, która stanowi element fauny czy flory, możemy przez przypadek narazić się na nieprzyjemności. Aby tego uniknąć warto wcześniej upewnić się, że nasza pamiątka nie podlega ochronie. Co kryje się pod pojęciem „okazy CITES”? Są to żywe zwierzęta i rośliny, wypreparowane zwierzęta i ich części, produkty wykonane z chronionego gatunku
NIE WOLNO PRZEWOZIĆ BEZ POZWOLENIA: małp, papug, ptaków drapieżnych, żółwi lądowych i morskich, węży i jaszczurek, kaktusów, storczyków, roślin owadożernych, skór: kotów drapieżnych, niedźwiedzi, małp, wilków i zebr, wypreparowanych motyli, wyrobów z kości słoniowej lub ze skór węży, krokodyli i jaszczurek oraz skorup żółwi, produktów medycyny chińskiej zawierających piżmo, rogi nosorożców kości tygrysów lub wyciągi z woreczków żółciowych niedźwiedzi, kawioru ryb jesiotrowatych, muszli i koralowców,
NA POKŁADZIE SAMOLOTU OBOWIAZUJE BEZWZGLĘDNY ZAKAZ PALENIA PAPIEROSÓW !

UBEZPIECZENIE
Wszyscy Klienci wykupujący pielgrzymkę organizowaną przez Biuro Podróży ORLANDO TRAVEL ubezpieczeni są w Towarzystwie Ubezpieczeniowym SIGNAL IDUNA S.A. na podstawie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia BEZPIECZNE PODRÓŻE, zatwierdzonych uchwałą Nr 2/Z/2014 Zarządu SIGNAL IDUNA Polska TU S.A. z dnia 15.01.2014 r. Podstawowe ubezpieczenie, które zawarte jest w cenie, jakim objęci są wszyscy uczestnicy naszych podróży obejmuje zakres:
• KL - kosztów leczenia za granicą, zawierające rozszerzenie o ryzyko chorób przewlekłych i nowotworowych (KL – suma ubezpieczenia 10.000 EUR);
• KR – kosztów ratownictwa (KR – suma ubezpieczenia 6 000 EUR – jest to podlimit ubezpieczenia KL);
• NWW - następstw nieszczęśliwych wypadków (trwałego uszczerbku na zdrowiu) - suma ubezpieczenia 7 000 PLN;
• NWS - ubezpieczenie na wypadek śmierci – suma ubezpieczenia 7 000 PLN (podlimit NWW);
• Assistance – pomoc w przypadku choroby lub nieszczęśliwego wypadku podczas podróży.
Numer polisy ubezpieczeniowej Towarzystwa SIGNAL IDUNA: 201124
Centrum Alarmowe Telefon całodobowy: + 48 22 864 55 26 Fax: + 48 575 95 75 SMS: +48 661 000 888

OPŁATY DODATKOWE Trzeba przeznaczyć na ten cel kwotę 60 USD/os. na zwyczajowe napiwki dla przewodnika, kierowcy i obsługi hotelowej, system VOICEGUIDE na trasie całej pielgrzymki (tzw. słuchawki). Przewodnik zbierze od Państwa te pieniążki na początku pielgrzymki.

ZAKWATEROWANIE Zgodnie z programem pielgrzymki zakwaterowanie będzie miało miejsce w hotelach 3***. Do dyspozycji grupy są pokoje 2 lub 3 osobowe (z pełnym węzłem sanitarnym). Łazienki wyposażone są w ręczniki, nie trzeba ich zabierać (nie dotyczy ręczników plażowych). W łazienkach nie zawsze są suszarki do włosów.

WYŻYWIENIE W cenie pielgrzymki znajduje się wyżywienie 2 x dziennie. Na całej trasie przewidzieliśmy 6 śniadań. Śniadania w Ziemi Świętej są serwowane w postaci szwedzkiego stołu – napoje do śniadań zawarte są w cenie. W programie jest również 7 obiadokolacji. Obiadokolacje serwowane będą w restauracjach hotelowych – napoje do obiadokolacji są płatne dodatkowo.

UBRANIE: w lutym w Izraelu jest zima, czyli okres deszczowego, temperatura będzie zróżnicowana w zależności od części Ziemi Świętej, w której będziecie Państwo przebywać. Trzeba się spodziewać w dzień w okolicach 15 stopni, nad Morzem Martwym powinna być wyższa. Za to noce i poranki zwłaszcza w Betlejem będą zimne (kilka stopni). Należy zabrać jesienno/zimowe ubranie, ale przygotować się na ubranie się na tzw. „cebulkę”. Koniecznie coś przeciwdeszczowego (cienka peleryna, parasol). Sugerujemy także aby zabrać ze sobą wygodne obuwie. Warto mieć ze sobą sprawdzone buty z dobrą podeszwą i dobrze trzymające nogę. Koniecznie dwie pary. W razie przemoczenia, musi być para butów na zmianę.
Prosimy również by bliżej daty wylotu sprawdzić prognozowaną pogodę, na którymś z portali internetowych, gdzie prezentowana jest prognoza 14 – dniowa. Pozwoli to Państwu dobrze przygotować się do wyjazdu.

BEZPIECZEŃSTWO: Poniżej podajemy kilka zasad bezpieczeństwa. Prosimy w tej najważniejszej sprawie na pielgrzymce radzić się na bieżąco naszego przewodnika. Uprzejmie prosimy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Należy starannie chronić paszport, pieniądze i bilety lotnicze. Nie powinno się nosić ich na wierzchu, w plecaczkach, torebkach (mogą zostać łatwo utracone np. wyrwane na ulicy lub pozostawione przez nieuwagę).  Paszporty i pieniądze powinny być przechowywane w hotelowych sejfach, jeśli takie są – nigdy w pokoju na wierzchu, w ubraniu lub w walizce. W przypadku zaginięcia pieniędzy lub dokumentów w pokoju hotelowym żaden hotel ani biuro nie ponosi za to odpowiedzialności. Drobne pieniądze na dzienny użytek należy mieć  w kieszeni lub portfelu w innym miejscu, niż pieniądze grube.

Napięcie elektryczne takie jak w Polsce.

Izrael, państwo położone na Bliskim Wschodzie, w historycznej Palestynie, graniczy z Libanem, Syrią, Jordanią, Egiptem, Strefą Gazy i Zachodnim Brzegiem Jordanu. Jest jednym z nielicznych państw, gdzie na niewielkiej powierzchni znajduje się wiele elementów niespotykanych w skali światowej. Jest krainą biblijną, gdzie znajduje się m.in. miejsce urodzenia Chrystusa. Jest celem pielgrzymek wyznawców 3 największych monoteistycznych religii. Kraj z wyjątkiem wąskiego pasa nizin nad M. Śródziemnomorskim ma charakter wyżynno-górzysty. Piękno natury i obiekty związane z kulturą i cywilizacją narodu przyciąga wiele turystów. Szczególne właściwości mikroklimatu i wód Morza Martwego oraz źródeł dały podstawy do rozbudowy na tym terenie ośrodków turystyczno-uzdrowiskowych, w których leczy się z dużym powodzeniem choroby skóry, alergii, astmy oskrzelowej, reumatyzmu i chorób kobiecych.

Stolica: Jerozolima  (nie uznawana przez większość państw świata i ONZ), Tel Awiw  (tu znajdują się ambasady)

Czas: + 1 godzina (w stosunku do Polski)

Języki: Hebrajski i arabski, angielski

Religia: Izrael jest krajem wielu religii, choć dominującą rolę odgrywa judaizm. Niepisane normy zwyczajowe nakazują respektowanie odmiennych rytuałów i sposobów zachowania. Nie należy manifestować swojej odmienności, szczególnie w czasie świąt religijnych. Turyści zwiedzający miejsca zamieszkiwane przez ortodoksyjnych wyznawców judaizmu powinni nosić odpowiedni strój (długie spodnie, długie spódnice, długie rękawy). Nie należy również odwiedzać miejsc kultu bez aprobaty osób uczestniczących w uroczystościach religijnych ani też fotografować tych osób bez ich zgody. Podobne zasady dotyczą zachowania w miejscach kultu innych religii - w meczetach i kościołach.

Waluta: Nowy szekel izraelski (ILS) =  100 agorot. Powszechnie akceptowane są dolary amerykańskie i euro.


Karty kredytowe powszechnie są akceptowane, a bankomaty znajdują się w wielu miejscach.

Szczepienia i służba zdrowia: Nie wymaga się szczepień ochronnych. Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Należy przestrzegać elementarnych zasad higieny. Choć woda z wodociągów miejskich jest zdatna do picia bez przegotowania, do konsumpcji zalecane jest używanie wody butelkowanej. Istnieje powszechny dostęp do opieki medycznej.

Fotografowanie: Oprócz obiektów wojskowych niewiele jest miejsc, których nie wolno fotografować. Żołnierze izraelscy chętnie pozują do zdjęć, natomiast chasydzi wyjątkowo nie lubią, kiedy się ich fotografuje. Arabki często reagują niechęcią na próby robienia im zdjęć bez uprzedzenia, zawsze więc powinno się zapytać o zgodę.

Napiwki są z reguły wliczone w rachunek; jeżeli nie są wliczone w cenę oczekuje się zostawienia napiwku w wysokości 10% rachunku.

Orientacyjne ceny produktów w Izraelu  (w dolarach): butelka wody mineralnej 1l 1-3$; butelka soku 2-5$,  butelka piwa w sklepie 2-5$, pamiątki 1-100$, lunch (fast food) 10-15$, lunch (w restauracji) 15-50$

PORADNIK PIELGRZYMA:
•    Pamiętaj, że pielgrzymka to przede wszystkim czas modlitwy i pokuty (rekolekcje w drodze); wszelkie niedogodności oraz nieprzewidywalne, losowe sytuacje, należy przyjąć w duchu wyrzeczenia.
•    Zawsze miej dla współpielgrzymów dobre słowo i uśmiech. Miej otwarte serce dla każdego.
•    Wchodząc do miejsc świętych pamiętaj o odpowiednim stroju - służby porządkowe nie wpuszczają zbyt skąpo ubranych osób.
•    W miejscach świętych zachowaj milczenie i nie przeszkadzaj w modlitwie wiernym.
•    Kupując pamiątki religijne zwróć uwagę na ich estetyczny walor i zastanów się czy ich treść odpowiada prawdom naszej wiary. Najlepiej kupować je w przykościelnych punktach sprzedaży.
•    Bądź punktualnie w miejscu wyznaczonym; spóźnienie poważnie burzy porządek pielgrzymki i rodzi nieporozumienia.
•    W momencie opuszczenia autokaru zapamiętaj dokładnie miejsce i czas spotkania. Jeśli masz trudności
z orientacją w terenie, to utrzymuj kontakt wzrokowy z pilotem lub osobą towarzyszącą.
•    Codziennie będzie sprawowana Msza Święta (skorzystaj, jeśli możliwe – z sakramentu spowiedzi św. przed wyjazdem).

Jesteśmy przekonani, że będzie to wyjazd pełen dobrych wrażeń, którego nie będzie można porównać do innych. Tymczasem serdecznie pozdrawiamy i życzymy udanej pielgrzymki!
Zarząd i Pracownicy ORLANDO PIELGRZYMKIZapraszamy do polubienia naszej strony na Facebooku
https://www.facebook.com/B.P.Orlando.Travel/Niezmiernie miło nam poinformować, że podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw 2017, otrzymaliśmy prestiżową nagrodę KRYSZTAŁOWY GLOBUS.
Jest to wyraz uznania za wysokie standardy działalności biznesowej, za uczciwość i etykę – po prostu za grę Fair Play w turystyce.