Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. To trzy wyjątkowe dni w roku, w które każdy chrześcijanin powinien przystanąć i zastanowić się nad zbawczym planem Boga. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w przeżywanie obchodów Triduum paschalnego w naszej parafii. Plan poniżej.

WIELKI CZWARTEK

MG 6870

- 19:00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Po Mszy św. przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i adoracja do godz. 24.00.
- 21:00 adorację poprowadzi Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa.
- 22:00 adorację poprowadzi Domowy Kościół.
- 23:00 adorację poprowadzi wspólnota "Effatha".
- 24:00 Rozpoczęcie Extremalnej Drogi Krzyżowej przy kościółku św. Zofii.

WIELKI PIĄTEK – Dzień Męki Pańskiej

MG 6916

W tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Nie ma dyspensy.
- 7:00 rozpoczęcie Adoracji Jutrznia.
- 15:00 Droga Krzyżowa dla wszystkich.
- 16:00 Adoracja Dzieci przygotowujących się do I Komunii.
- 19:00 Liturgia Męki Pańskiej. Ofiary składane podczas adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie grobu Pańskiego w Jerozolimie.
- 21:00 Gorzkie Żale
- 22:00 Droga Krzyżowa – prowadzi Straż Honorowa.
W nocy Adoracja Pana Jezusa w Grobie według wyznaczonych rejonów:
- 1:00 – 2:00 – Os. Zielona: Bloki i Domki, ulice: Szkolna, Smereczyńskiego, Ptasznica i Sucha Góra
- 2:00 – 3:00 – ulice: 1 Maja, Zagumnie, Polna, Tysiąclecia, Granica, Wąska, 24 lipca, Zagroda, Rynek i 11 listopada
- 3:00 – 4:00 – ulice:  Zarzecze, Na Oblasek, 21 stycznia, Krzywa, Sportowa
- 4:00 – 5:00 – ulice: Na Węgry, Kowalska, Wolności, Kpt. Stanaszka, Wyzwolenia i Ślusarska
- 5:00 – 6:00 – ulica Partyzantów, Starowiejska

WIELKA SOBOTA

MG 60009275

- 7:00 Jutrznia.
- Poświecenie pokarmów o godz. 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 16:00.
- 20:30 Uroczysta Liturgia Wigilii Paschalnej.
Prosimy przynieść świece. Po Liturgii wieczornej procesja rezurekcyjna. Prosimy o przygotowanie feretronów, chorągwi i sztandarów.

Wiele osób pyta dlaczego liturgia sobotnia jest tak późno, zwłaszcza, że jest ona najdłuższa.
Spieszymy z odpowiedziami:

1.    Liturgia wigilii paschalnej to najważniejsza liturgia w roku. Jest przepełniona znakami i gestami mówiącymi o Bożym planie zbawienia człowieka. To dzień w którym na nowo rodzi się Kościół, poświęca się wodę chrzcielną i ogień. Początek roku liturgicznego przypada na przełom listopada i grudnia, roku kalendarzowego 1 stycznia, ale to dopiero w ten wieczór zmieniamy datę na paschale - świecy, która towarzyszy nam zarówno przy chrzcie jak i pogrzebie.
2.    Dobre przeżycie liturgii światła wymaga mroku nocy, który rozproszy blask płonącej świecy (Chrystusa - światłości świata) wnoszonej do kościoła.
3.    Jezus zmartwychwstał w nocy z soboty na niedzielę, dlatego radość zmartwychwstania należy głosić właśnie wtedy.
4.    Niektórzy pracują do popołudnia w sobotę - im też chcemy dać możliwość uczestnictwa w tej niezwykłej liturgii.
5.    Skoro na pasterkę można iść na 24:00, to dlaczego 20:30 miałoby być za późno.