mszelive
 
intencje
 
mszenabozenstwa
 
sakramenty
 
parafialnyyt
 
kancelaria

Spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem już za 2,5 miesiąca! Spodziewamy się przyjazdu wielu gości z zagranicy. Najwyższa jednak pora pomyśleć też o polskiej młodzieży, która będzie uczestniczyć w obchodach XXXI Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.


WEŹŻE SIĘ ZAPISZ
Z takim hasłem reklamowym spogląda na nas z plakatów św. Jadwiga Królowa. Aby w pełni korzystać z programu ŚDM należy się zarejestrować. W przypadku grup z zagranicy jest to system rejestracji grup na stronie krakow2016.com, jednak młodzież z Polski rejestruje się przez grupy szkolne, parafialne czy wspólnotowe zgłaszając się bezpośrednio do komitetów diecezjalnych, które będą tworzyć makrogrupy w systemie watykańskim. Skomplikowane? Dla przeciętnego pielgrzyma niekoniecznie - wystarczy, że zapisze się w swojej parafii. Resztą zajmie się komitet organizacyjny. W naszej parafii można będzie się zapisywać podczas dyżuru Parafialnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM, który odbywa się co niedzielę od godziny 9.30 do 11.30 na plebanii, a także w zakrystii.


KTO MOŻE IŚĆ NA POLE
Kolejny plakat zachęca, aby udać się na Campus Misericordiæ (Pole Miłosierdzia) w Brzegach. Trzeba jednak pamiętać, że Święto Młodych to nie tylko wyprawa na nocne czuwanie w Brzegach, ale także wcześniejsze punkty programu, które będą miały miejsce w Krakowie. Ale po kolei. Sugerowany przedział wiekowy uczestników, to 14 – 30 lat, lecz może wybrać się też każdy, kto czuje się młody duchem. Uczestnicy po trzydziestce są na porządku dziennym, a zdarzają się po pięćdziesiątce i starsi. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż w niektóre dni trzeba będzie przejść nawet po kilkanaście kilometrów. Opiekę nad osobami niepełnoletnimi, za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych, będzie sprawował Opiekun grupy. Każda grupa dokonując rejestracji wybiera "pakiet pielgrzyma". Pakiet ten może obejmować: nocleg, wyżywienie, transport, ubezpieczenie i plecak. W zależności od potrzeb pielgrzymów dostępnych jest 13 różnych pakietów. Ze względu na to, że spać mamy gdzie, a z jedzeniem też sobie poradzimy, możliwe będą dwa warianty A.4 (190,- zł) oraz C.1 (150,- zł). Dla pielgrzymów z Polski jest jeszcze zniżka 10%.


CO JEST W PAKIECIE
Plecak, transport, ubezpieczenie oraz bilety wstępu na uroczystości. Osoba posiadająca ten pakiet jest objęta ubezpieczeniem NW, KL i OC na okres pobytu na ŚDM w Krakowie, ma zapewnione przejazdy komunikacją miejską w obrębie miasta (pakiet A obowiązuje od 25 VII do 1 VIII; pakiet C - 30/31 VII). W Plecaku Pielgrzyma znajdą się materiały religijno-informacyjne oraz inne produkty niezbędne i pomocne w pełnym uczestnictwie w ŚDM. Bilety wstępu do sektorów na Błoniach podczas przywitania papieża i drogi krzyżowej oraz na Brzegach podczas czuwania z soboty na niedzielę i Mszy św. rozesłania w niedzielę 31 lipca.


DLACZEGO ZA SPOTKANIE Z PAPIEŻEM TRZEBA PŁACIĆ
Nie trzeba. Wszyscy pamiętający pielgrzymkę Benedykta XVI czy wcześniejsze pielgrzymki Jana Pawła II dziwią się słysząc o opłatach. Wstęp na wydarzenia centralne jest bezpłatny, ale do ostatnich, otwartych sektorów. Ma to duże znaczenie przede wszystkim podczas czuwania na Campus Misericordiæ. Sektory zamknięte - dla pielgrzymów z pakietami mają dokładnie policzone miejsce, tak, aby można było się położyć i przespać (na karimacie w śpiworze). Sektory otwarte będą przyjmowały pielgrzymów na zasadzie "ile się zmieści", co może spowodować spore problemy z noclegiem. Kiedy policzymy sobie koszt plecaka oraz materiałów duszpasterskich (najlepsza pamiątka), tygodniowy bilet KMK (na dwie strefy to 62,- zł), ubezpieczenie, składkę na fundusz solidarnościowy (10,- € na pomoc w sfinansowaniu przyjazdu dla młodzieży z krajów biedniejszych); to 170 złotych wcale nie jest tak wiele. A przecież należałoby jeszcze jakoś uczestniczyć w kosztach organizacyjnych. Ktoś w końcu musi zapłacić za prąd, który zostanie zużyty; przenośne toalety, które zostaną rozstawione po całym mieście; odpowiednie oznaczenie dróg dojścia do sektorów i dekorację miasta. Można więc iść za darmo, ale potem trudno się dziwić, dlaczego jest mało toi-toii, albo, że słabe było nagłośnienie i nie było słychać papieża.


TO MOŻE LEPIEJ ZOSTAĆ W DOMU
Absolutnie nie. Jeśli ktoś ma tylko zdrowe nogi i chce przeżyć spotkanie, a nie tylko zobaczyć przemówienia na płaskim ekranie, powinien iść na Pole Miłosierdzia. Mamy niepowtarzalną okazję doświadczenia entuzjazmu wiary młodych całego świata. Bliżej(!) Światowych Dni Młodzieży już nie będzie. Wspomnienia z Błoń czy Brzegów zostaną w pamięci na całe życie. Natomiast oglądnięcie Mszy św. w TV uleci jak większość programów, seriali, czy nawet najpobożniejszych liturgii, jakie kiedykolwiek oglądaliśmy na ekranie. Jednocześnie przypominamy, że oglądanie takiej Eucharystii w TV nie jest jednoznaczne z wypełnieniem przykazań dotyczących dnia świętego (nie mają grzechu tylko ciężko chorzy). Dlatego zostając w domu i oglądając Mszę św. z papieżem, trzeba będzie się i tak wybrać do kościoła na niedzielną Eucharystię. W niedzielę 31 lipca w kościele NSPJ w Sułkowicach Msze św. będą odprawiane o 7:00, 8:30, 18:00 i 19:30. NIE BĘDZIE MSZY ŚW. O 10:00 i 11:30!!!


WCIĄŻ SZUKAMY MIEJSC NOCLEGOWYCH
Dzięki otwartości Waszych serc udało się znaleźć w Sułkowicach już ponad 460 miejsc dla pielgrzymów. Potrzeba jeszcze ok. 390. Dlatego prosimy i apelujemy o ponowne rozważenie, czy nie uda się Wam znaleźć skrawka podłogi przynajmniej dla dwóch pielgrzymów. Potrzeba tylko 3m2 na osobę, dostęp do łazienki. Mile widziane są śniadania, a także w miarę możliwości transport w dniu przyjazdu z parkingu przy kościele (żeby młodzi trafili do Waszych domów, a nie błądzili po mieście). Prosimy także osoby, które już zdecydowały się przyjąć pielgrzymów, aby rozważyły, czy nie są w stanie przyjąć 1-2 osoby więcej oraz czy mają możliwości transportowe oraz organizacji śniadań. We wszystkich sprawach zapraszamy na dyżury komitetu, który odbywa się w każdą niedzielę od godziny 9.30 do 11.30 na plebanii.