2015

Kończy się Adwent. Tradycyjnie Roraty ku czci Najświętszej Rodzicielki odprawialiśmy wieczorem. Tegorocznym tematem było „Drzewo życia”. Codziennie w Mszy św. z kazaniem uczestniczyło ponad 200 dzieci i jeszcze więcej dorosłych. Przygotowania do Bożego Narodzenia zbiegły się w czasie z rozpoczęciem Jubileuszowego Roku Miłosierdzia i przygotowań do 1050. rocznicy Chrztu Polski. W rozważaniach sięgnęliśmy do początków chrześcijaństwa w naszym kraju poznając wielkich świętych, następnie przeszliśmy z pomocą św. Faustyny do nauczania Kościoła o Bożym Miłosierdziu, by zobaczyć, jakie owoce powinno ono dać w naszym życiu.

Wspomnienia św. Mikołaja w tym roku nie było :( , bowiem 6 grudnia przypadła II Niedziela Adwentu. Jednak okazja do rozdawania prezentów i tak się znalazła. Po Mszy św. o 11:30 odbyło się losowanie nagród w konkursie dla dzieci zorganizowanym przez redakcję naszej gazety. Pierwsze 10 wylosowanych osób otrzymało szopki i różańce z drewna oliwnego wykonane przez chrześcijan w Betlejem. Były również maskotki „Od Serca”. Dla wytrwałych dzieciaków nie zabrakło też słodyczy.

Niedziela 20 września była wielkim świętem dla mieszkańców rejonu II. Oto tradycyjnie po święcie Podwyższenia Krzyża odbył się odpust w kaplicy Na Oblasku. Dzięki staraniom parafian pod kierownictwem pana Stefana Matuły kapliczka zachowana jest w bardzo dobrym stanie. Podczas Mszy św. kazanie wygłosił ks. Leszek Dyląg, modlitwę wspomagała niezawodna Orkiestra Dęta.

11 listopada w 97. rocznicę odzyskania Niepodległości o godz. 10:00 w kościele parafialnym ks. Edward Antolak odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem na Rynku.

Wieczorem w Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu odbyła się procesja różańcowa z wypominkami za zmarłych. W blasku pochodni przeszliśmy alejkami cmentarza z modlitwą i śpiewem na ustach. Rozważania prowadziła Grupa Apostolska.

We wrześniu rozpoczął się w naszej parafii kurs dla kandydatów na ministrantów. Przyszli ministranci, oprócz formacji modlitewnej i przygotowania liturgicznego, powinni także zintegrować się z działającą już Służbą Liturgiczną. Służył temu wyjazd do Krakowa w sobotę 26 IX. Kandydaci, ministranci i lektorzy rywalizowali ze sobą w zawodach w kręgle, zwiedzali i poznawali historię budowy kościoła MB Królowej Polski w Bieńczycach oraz odwiedzili Muzeum Lotnictwa.

Od 5 do 12 września parafianie wraz z ks. proboszczem udali się na pielgrzymkę do Włoch. Ich celem były między innymi sanktuaria św. Ojca Pio, św. Antoniego z Padwy, czy św. Rity z Cascia. Pielgrzymi odwiedzili także Rzym, gdzie modlili się przy grobie św. Jana Pawła II.

Przed rozpoczynającym się Synodem biskupów dotyczącym Rodziny nasza parafia podjęła wyzwanie modlitewne z prośbą o dobre owoce dla Kościoła. Przez 7 dni i nocy od niedzieli 27 IX do soboty 3 X trwała nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu w kościółku św. Zofii połączona ze sztafetą modlitwy różańcowej, czyli modlitewne Jerycho.

Dwa dni przed Uroczystością Wszystkich Świętych w Szkole Podstawowej pod patronatem świętych: Franciszka Ksawerego, s. Faustyny Kowalskiej i Jana Pawła II zorganizowany został Korowód oraz Bal Wszystkich Świętych. Na Bal zostali zaproszeni uczniowie klas I-III. W tym pięknym wydarzeniu wzięło udział prawie stu świętych (w ich rolach uczniowie) oraz 150 ziemskich pielgrzymów, którzy wspaniale bawili się pod opieką swoich nauczycieli
i wychowawców oraz Patronów.

Sierpień jest miesiącem, kiedy szczególnie czcimy Matkę Bożą Kalwaryjską. Po raz kolejny na Dróżki Pana Jezusa i Matki Bożej w kalwaryjskim sanktuarium wyruszyli pątnicy z Sułkowic. Jak zawsze towarzyszyła im niezawodna Orkiestra Dęta.

W dniach 29-30 lipca 2015 r. w naszej parafii odbyły się rekolekcje prowadzone przez o. Jose Antonio Maniparambila. Gromadziły one na konferencjach i adoracji każdorazowo około 400 osób.

W dniach 16 -20 lipca br. odbyła się VI Rowerowa Pielgrzymka z Sułkowic na Jasną Górę i z powrotem. Pielgrzymował z nimi, już po raz drugi, ks. Maciej Medes. Dzielni rowerzyści, mając kilkaset kilometrów w nogach, bezpiecznie i radośnie powrócili do domu w poniedziałkowy wieczór witani na parkingu przez najbliższych, ks. proboszcza i ks. Leszka.

Grupa w drugim autokarze z ks. Leszkiem postanowiła nie tylko opuścić teren naszego województwa, ale także kraju. Szlakiem najkrótszej pielgrzymki św. Jana Pawła II (1995 r.) podążyli do Skoczowa i Ołomuńca, by poznać wyjątkowego świętego z Moraw - Jana Sarkandra. Po drodze odwiedzili także naszego rodaka ks. Krzysztofa Moskala, który posługuje w Simoradzu.

Koniec roku szkolnego był okazją do rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pt. „Moja parafia, mój kościół, moja wspólnota”. Dzieci w ponad 40-ciu pracach plastycznych upamiętniły 50. rocznicę konsekracji naszego kościoła. Prace były niezwykle zróżnicowane pod względem formy, więc wybór najlepszych był naprawdę trudny.

Koniec roku szkolnego był okazją do rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pt. „Moja parafia, mój kościół, moja wspólnota”. Dzieci w ponad 40-ciu pracach plastycznych upamiętniły 50. rocznicę konsekracji naszego kościoła. Prace były niezwykle zróżnicowane pod względem formy, więc wybór najlepszych był naprawdę trudny.

Przedszkole nr 2 obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia istnienia. Z tej okazji 7 czerwca o godz. 11:30 została odprawiona w naszym kościele uroczysta Msza święta. Doskonale przygotowane przedszkolaki śpiewały piosenki religijne, a opiekunowie przeczytali czytania. Radość ze świętowania była tym większa, iż przedszkole otrzymało imię św. Mikołaja. Uroczysta gala z tej okazji odbyła się 9 czerwca w budynku Przedszkola przy ulicy
1-go Maja, ksiądz Leszek poświęcił płaskorzeźbę nowego patrona, której autorem jest pan Witold Światłoń.

Tegoroczne przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania obejmowały nie tylko wykłady i spotkania modlitewne w kościele, ale także różnorodne rekolekcje i wyjazdy poza Sułkowice. W sobotę 6 czerwca młodzież wraz z księdzem Maciejem oraz nauczycielami: panem Zbigniewem Łapą, panem Maciejem Matogą i panią Krystyną Krzykawską udali się do Sanktuarium św. Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Gimnazjaliści uczestniczyli we Mszy św. i Koronce do Bożego Miłosierdzia, odwiedzili także muzeum Jana Pawła II oraz wystawę z kopią Całunu Turyńskiego.

4 czerwca - w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej - Jezus obecny w Najświętszym Sakramencie przemierzał ulice naszego miasta. Boże Ciało, bo tak popularnie nazywa sie to święto, utwierdza nas w wierze, że Pan jest z nami także w codziennych problemach i radościach, w naszych domach, w pracy i w szkole. Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości i organizacji procesji.