2016

9 grudnia przedstawiciele kręgów Domowego Kościoła polecieli z ks. Proboszczem do Francji, aby spotkać się z rodzinami z tamtejszego ruchu Equipes Notre-Dame, które gościły u nas w 2015 roku. O francuskim ruchu wspierającym chrześcijańskie małżeństwa pisaliśmy w numerze 4/2015.

Trwa remont „kościółka” św. Zofii przy ul. Wąskiej. Czas ożywić miejsce, które coraz częściej bywa wykorzystywane przez różne grupy parafialne. Stan kaplicy pogarszał się z roku na rok. Zawilgocone mury, nieszczelne okna czy zniszczone przez szkodniki drewniane elementy wystroju wręcz błagały o wymianę. Po zakończeniu intensywnego remontu głównego kościoła, gdy do wykończenia zostały małe detale, można było rozpocząć remont kaplicy św. Zofii. Już ponad sześć lat temu w swoim artykule pan Stefan Bochenek wspominał fatalny stan budynku. Na przełomie kwietnia i maja 2016 roku ruszyły prace.

Tegoroczne Roraty przeżywamy wraz z Maryją, nie tylko dlatego, że Msze św. roratnie są Jej poświęcone, ale dlatego, że tematem jest 300-lecie koronacji cudownego wizerunku MB z Jasnej Góry. Codziennie Eucharystia z kazaniem gromadziła w kościele setki osób w tym ponad 200 dzieci.

Nadszedł czas rozegrania etapu dekanalnego Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Halowej. 10 grudnia zjechali ministranci i lektorzy z siedmiu parafii. Łącznie 13 drużyn brało udział w rozgrywkach w trzech kategoriach wiekowych. Drużyny z Sułkowic wygrały we wszystkich kategoriach wiekowych. Teraz naszych ministrantów i lektorów czekają zawody rejonowe w Suchej Beskidzkiej.

W 98. rocznicę odzyskania Niepodległości w kościele o godz. 10:00 sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny. Przewodniczył ks. Jacek Budzoń - proboszcz z Biertowic, a kazanie wygłosił ks. Leszek Dyląg. Po Eucharystii uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem na Rynku.

Tradycyjnie 1 listopada wieczorem na cmentarzu odbyła się procesja różańcowa. Z modlitwą i śpiewem na ustach przeszliśmy pomiędzy mogiłami naszych bliskich prosząc dla nich o radość Nieba. Rozważania prowadziła Grupa Apostolska.

Wigilia Uroczystości Wszystkich Świętych stała się okazją do zorganizowania Korowodu Świętych. W ubiegłym roku był on organizowany w Szkole Podstawowej - tym razem uczestnicy wyszli na ulice naszego miasta. Później w kościele odbyła się inscenizacja ukazująca objawienie się Maryi w Fatimie i konkurs na najpiękniejszy strój świętego.

27 października Stowarzyszenie Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Kolonia” zorganizowało różaniec dla wolontariuszy, niepełnosprawnych i ich rodzin. Po wspólnej modlitwie w kościele na plebanii odbyło się spotkanie przy stole i warsztaty artystyczne.

99 osób udało się na pielgrzymkę maryjno-narodową zorganizowaną w dniach 8-9 października. Pielgrzymom pod opieką ks. Macieja i ks. Leszka udało się nawiedzić sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz Matki Bożej w Licheniu i Częstochowie, ponadto zwiedzili Biskupin i Gniezno. 

Pierwsza niedziela października była okazją do spotkania się z rodzinami, które gościły pielgrzymów w czasie ŚDM. O 14:00 została odprawiona w ich intencji Msza św., a następnie w ogrodzie plebańskim był czas świętowania przy wspólnym stole. Tu ukłony w stronę naszych grup parafialnych, szczególnie Domowego Kościoła, którzy zadbali o właściwe przygotowanie spotkania. Kilkanaście osób zechciało zmierzyć się z testem wiedzy o ŚDM uło- żonym w oparciu o artykuły zamieszczone w ostatnich numerach „Od Serca” - wszyscy otrzymali pamiątkowe zestawy pielgrzyma. Każda rodzina przyjmująca młodych została także obdarowana jubileuszowym różańcem przywiezionym z Fatimy przez ks. proboszcza.

Na Campus Misericordiae w Brzegach wybrało się kilkuset naszych parafian.

Finalnym wydarzeniem ŚDM jest zawsze pielgrzymka na miejsce czuwania i niedzielna Eucharystia kończąca spotkanie młodych. Na Campus Misericordiae w Brzegach wybrało się kilkuset naszych parafian. Podczas sobotniego czuwania młodzi ludzie opowiadali o problemach wiary i wolności w ich krajach. Później odbył się ekumeniczny koncert Credo in Misericordiam Dei. Wykonawcy z róż- nych Kościołów chrześcijańskich wyśpiewali swoją Wiarę w Boże Miłosierdzie. W czasie Mszy św. na zakończenie spotkania młodych, w której uczestniczyło prawie 3 miliony osób ze 187 krajów świata, Papież ogłosił, że następne spotkanie odbędzie się w Panamie w 2019 roku.

Piątek w czasie ŚDM zwykle związany jest z nabożeństwem Drogi Krzyżowej ulicami miasta.

Środa, czwartek i piątek to dni katechez, które odbywały się przed południem. W naszym kościele w naukach uczestniczyli także pielgrzymi włoskojęzyczni z Harburowic i Palczy. Codziennie byli zapraszani inni włoscy biskupi. Odwiedził nas także Przewodniczący Konferencji Włoch - kard. Angelo Bagniasco.

Po przywitaniu indywidualnym pielgrzymów z Włoch ok. godziny 22:00 odbyło się oficjalne przywitanie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach. 

Środa, czwartek i piątek to dni katechez, które odbywały się przed południem. W naszym kościele w naukach uczestniczyli także pielgrzymi włoskojęzyczni z Harburowic i Palczy. Codziennie byli zapraszani inni włoscy biskupi. Odwiedził nas także Przewodniczący Konferencji Włoch - kard. Angelo Bagniasco.

Ojciec Święty Franciszek zawitał do naszej ojczyzny w środę 27 lipca, lecz ceremonia powitania papieża na ŚDM odbyła się w czwartek wieczorem. Na Błoniach zgromadziło się prawie milion osób, w tym wielu naszych parafian. Z kurii przy ul. Franciszkańskiej Papież udał się na miejsce spotkania w typowo krakowski sposób - tramwajem.

We wtorek przed południem Włosi udali się na zwiedzanie Krakowa. O 17:00 ks. kardynał Stanisław Dziwisz odprawił na krakowskich Błoniach Mszę św. inaugurującą Światowe Dni Młodzieży.