2012
- Szczegóły
- Parafia Sułkowice
- 2012
- Czytane: 1488
Złoty pas nad prezbiterium, prace związane z malowaniem ukończone. W niecce ołtarza zamieszczono płaskorzeźbę na której znajdują się apostołowie i Jezus przy ostatniej wieczerzy. Zostały również zamocowane elementy drewniane jak ramy w nocznych ołtarzach i wykończenia w prezbiterium.
- Szczegóły
- Parafia Sułkowice
- 2012
- Czytane: 1392
W prezbiterium kamień niemal już ułożony. Teraz malowanie i prace związane z bocznymi ołtarzami. Po skończonych pracach remontowych mozajki z bocznych ołtarzy nabiorą nowego blasku.
- Szczegóły
- Parafia Sułkowice
- 2012
- Czytane: 1386
Kolejny etap pracy przy remoncie naszej świątyni. Niebieska kotara skrywa szczelnie plac przebudowy. Trwają prace w presbiterium kościoła. pierwszy etap to prace związane z ogrzewaniem, prądem oraz kucie i murowanie.
- Szczegóły
- Parafia Sułkowice
- 2012
- Czytane: 4054
W niedzielę 25 listopada pożegnaliśmy ks. Mariana Błaszczyka. Dekretem ks. kardynała został on przeniesiony z naszej parafii do Kacwina na Spiszu.
Od 2 grudnia rozpoczął tam posługę w charakterze proboszcza tej parafii.
- Szczegóły
- Parafia Sułkowice
- 2012
- Czytane: 2150
Jak co rok również w tym pielgrzymi udali się do Kalwarii Zebrzydowskiej na uroczystości Wielkiego Piątku.
- Szczegóły
- Parafia Sułkowice
- 2012
- Czytane: 1593
Niedziela 1 lipca 2012 r. Żar leje się z nieba. Zapewne większość Polaków w tym dniu w oczekiwaniu na finał Euro szuka gdzieś cienia lub jakiejkolwiek kałuży z wodą, by schronić się przed słońcem. Nie inaczej jest w Sułkowicach. Na zielonym placu koło plebanii setki ludzi próbują uciec przed słońcem. Każde drzewko, krzaczek, parasol jest na wagę złota. O godzinie 15.00 ks. proboszcz Edward Antolak rozpoczyna Mszę św. w „Betlejemce” .W zimie służy ona jako miejsce na żywą szopkę. Dziś stoi w niej ołtarz polowy. Eucharystia rozpoczyna pierwszy Parafialny Piknik Świętojański. Pomysłodawcy imprezy modlili się o słoneczną pogodę, ale hojność Pana Boga w tym względzie przerosła ich oczekiwania. Po Mszy św. rozpoczynają się występy dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Najmłodsi parafianie przygotowani przez panie Iwonę Dzidek, Beatę Szubę, Agatę Kopacz, Danutę Kostowal-Suwaj tańczą, skaczą, śpiewają.
- Szczegóły
- Parafia Sułkowice
- 2012
- Czytane: 1716
1. Ofiarowanie: Charakterystyczne, wygięte żagle za obrazem przedstawiającym Najświętsze Serce Jezusa symbolizują Jego ręce, a sam ich kształt naprowadza nas na trop ofiarowania – Jezus oddaje je wiernym.
2. Ciało Chrystusa: Jasny okrąg na posadzce pod ołtarzem to symbol Ciał Jezusa Chrystusa – Hostia, która spożywaliśmy podczas komunii świętej. Oznacza miejsce, w którym dokonuje się przemiana.
3. Centrum: Najważniejsze miejsce. Miejsce, w którym kapłan jako pasterz i przewodnik prowadzi mszę świętą.
4. Horyzont: Widzialna granica pomiędzy ziemią a niebem, tym co ludzkie a tym co boskie. Linia kończąca obicie ścian marmurem stanowi widzialna granicę pomiędzy światem doczesnym a wiecznym.
Jak pokazać to czego nie widać gołym okiem? Jak przedstawić to co niematerialne w rzeczywistym ujęciu? Jak doświadczyć poczucia świętości w materialnym świecie?
- Szczegóły
- Parafia Sułkowice
- 2012
- Czytane: 1422
Styczeń to czas kolędowania i wspólnych spotkań opłatkowych. Różne wspólnoty i środowiska naszej miejscowości spotykają się przy wspólnym stole i łamią się kawałkiem chleba. Ten piękny zwyczaj, związany z Narodzeniem Jezusa, ma zbli- żyć ludzi. Przecież stół i chleb na nim położony zawsze łączył (a przynajmniej powinien). Oby tak było i w naszej wspólnocie…
- Szczegóły
- Parafia Sułkowice
- 2012
- Czytane: 1344
Nasi ministranci i lektorzy oprócz służby na Mszach świętych przy ołtarzu zajmują się wspólnie także innymi, mniej pobożnymi sprawami. Jedną z nich jest udział w turnieju piłkarskim, pełna nazwa: Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Halowej Służby Liturgicznej. Ministranci z Sułkowic biorą w nim udział po raz drugi. Rok temu skończyli swą grą na etapie naszego rejonu. W tym roku było lepiej. Z eliminacji dekanalnych, w których uczestniczyły tylko drużyny z parafii Rudnik i Sułkowice, do etapu rejonowego przeszli we wszystkich trzech kategoriach (szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła średnia) ministranci z Sułkowic. Na etapie rejonu, którego rozgrywki odbyły w Makowie Podhalańskim, niestety odpadli chłopcy ze szkoły podstawowej (III miejsce) oraz gimnazjaliści (II miejsce). Za to bezkonkurencyjni okazali się lektorzy ze szkół średnich. Wygrali z wszystkimi rywalami przechodząc do etapu diecezjalnego. 17 marca odbyły się potyczki z najlepszymi rywalami z naszej diecezji. Spośród siedmiu najlepszych drużyn do etapu ogólnopolskiego przeszła tylko jedna. Niestety, nie nasza. Spróbujemy za rok.
- Szczegóły
- Parafia Sułkowice
- 2012
- Czytane: 1690
Przyjęliśmy do grona ministrantów nowych kandydatów. Ich błogosławieństwo odbyło się 21 grudnia. Do końca kursu, który poprzedzał to wydarzenie, dotrwało ośmiu chłopców: Damian Chromy, Damian Oliwa, Hubert Bartosz, Karol Kiebzak, Jakub Kulesza, Dawid Domas, Michał Skoryk, Mateusz Zaremba. Gratulujemy im oraz ich rodzicom i życzymy wytrwałej i gorliwej służby przy ołtarzu!
- Szczegóły
- Parafia Sułkowice
- 2012
- Czytane: 2597
Żywa Szopka zwana jest „Betlejemką”. Chyba każdy mieszkaniec Sułkowic potrafi bezbłędnie odgadnąć, co to za wydarzenie, co się z nim wiąże i jaki klimat wtedy panuje. Przecież to już po raz siódmy spotykamy się w styczniu przy szopce, by popatrzeć na występy dzieci i młodzieży, posłuchać i pośpiewać kolędy, zjeść bigos lub grochówkę, pośmiać się, zrobić sobie zdjęcia z osiołkiem, owieczkami albo innymi Bożymi stworzeniami. Myślę, że warto przypomnieć, jaki cel przyświecał i przyświeca takim spotkaniom. Betlejemska szopa, w której narodził się Chrystus, była miejscem, do którego trafić mogli wszyscy, których nowina o narodzenia Mesjasza cokolwiek interesowała. A więc trafili tam ubodzy i sterani życiem pasterze, bogaci i mądrzy magowie, których prowadziła gwiazda i którzy nie uwierzyli Herodowi.
- Szczegóły
- Stefan Bochenek
- 2012
- Czytane: 1609
Corocznie w sierpniu nasza parafia nawiedza święte miejsca w Kalwarii Zebrzydowskiej.
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wędrowaliśmy po dróżkach Pana Jezusa (28 stacji w 24 obiektach). Z całego serca modliło się śpiewając około tysiąc pielgrzymów kompanii ze Sułkowic. Modlitwę i śpiew prowadzili Józef Zadora i Józef Śmiłek – kalwaryjscy przewodnicy. Przy dźwiękach naszej orkiestry pod kierownictwem Tadeusza Ziembli szliśmy z mozołem, dziękując za pomyślność i prosząc o łaski na dalsze życie.
18 sierpnia pielgrzymi ze Sułkowic przemierzali trzy części dróżek Matki Bożej: Boleści, Zaśnięcia, Wniebowzięcia (24 stacje w 11 obiektach i 10 obiektów wspólnych z dróżkami Pana Jezusa). Pamiętaliśmy o modlitwie za Kościół święty i jego pasterzy, modliliśmy się za żywych i zmarłych z naszej parafii.
- Szczegóły
- Andrzej Piwowarski
- 2012
- Czytane: 2222
I dzień (19 lipca) Sułkowice – Sławków
Pielgrzymi z Sułkowic i najbliższych okolic przyjechali ku kościele przed poranną Mszą świętą. Bagaże zapakowaliśmy do busa podstawionego przez firmę Dariusza Gąsienicy Mikołajczyka, który tym razem wybrał się z nami na rowerze. Mszę świętą w intencji naszej pielgrzymki odprawili ksiądz proboszcz Edward Antolak oraz nasz duchowy przewodnik ksiądz Marek Suder. Księdza proboszcza nie zabrakło również wśród rodzin i najbliższych żegnających nas na parkingu przykościelnym.
- Szczegóły
- Parafia Sułkowice
- 2012
- Czytane: 1960
27 maja br. w naszej parafii dzieci z drugich klas szkoły podstawowej przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. O godzinie 11.00 dzieci pierwszokomunijne ubrane odświętnie w białe stroje weszły do kościoła. Rozpoczęła się najważniejsza dla nich Msza święta celebrowana w tym roku przez proboszcza ks. Edwarda Antolaka. To na niej po raz pierwszy miały przystąpić do Stołu Pańskiego i przyjąć do serca Pana Jezusa. Na uroczystości Pierwszej Komunii dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w liturgii. Pierwsze i drugie czytanie czytały dzieci, śpiewały psalm i złożyły dary ofiarne. Kiedy nastą- pił moment przyjęcia Jezusa do serca, dzieci z wielkim przejęciem ustawiały się i środkiem kościoła podążały, by przystąpić do komunii. Podczas gdy jedne dzieci przyjmowały komunię, inne pięknie śpiewały przygotowywane na próbach pieśni liturgiczne. Nad całością i przebiegiem uroczystości bacznie czuwał ks. Marek. Po zakończonym nabożeństwie dzieci wraz z rodzinami udały się do domów, by tam w gronie rodzinnym zjeść uroczysty obiad. O godzinie 15.00 odbyło nabożeństwo, połączone z majówką i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Dzień wcześniej, od godziny 9.00. dzieci przystąpiły po raz pierwszy do sakramentu spowiedzi świętej. Wszystkim towarzyszyły wielkie emocje.