2012

Złoty pas nad prezbiterium, prace związane z malowaniem ukończone. W niecce ołtarza zamieszczono płaskorzeźbę na której znajdują się apostołowie i Jezus przy ostatniej wieczerzy. Zostały również zamocowane elementy drewniane jak ramy w nocznych ołtarzach i wykończenia w prezbiterium.

W prezbiterium kamień niemal już ułożony. Teraz malowanie i prace związane z bocznymi ołtarzami. Po skończonych pracach remontowych mozajki z bocznych ołtarzy nabiorą nowego blasku.

Kolejny etap pracy przy remoncie naszej świątyni. Niebieska kotara skrywa szczelnie plac przebudowy. Trwają prace w presbiterium kościoła. pierwszy etap to prace związane z ogrzewaniem, prądem oraz kucie i murowanie. 

W niedzielę 25 listopada pożegnaliśmy ks. Mariana Błaszczyka. Dekretem ks. kardynała został on przeniesiony z naszej parafii do Kacwina na Spiszu.
Od 2 grudnia rozpoczął tam posługę w charakterze proboszcza tej parafii.

Jak co rok również w tym pielgrzymi udali się do Kalwarii Zebrzydowskiej na uroczystości Wielkiego Piątku.

Niedziela 1 lipca 2012 r. Żar leje się z nieba. Zapewne większość Polaków w tym dniu w oczekiwaniu na finał Euro szuka gdzieś cienia lub jakiejkolwiek kałuży z wodą, by schronić się przed słońcem. Nie inaczej jest w Sułkowicach. Na zielonym placu koło plebanii setki ludzi próbują uciec przed słońcem. Każde drzewko, krzaczek, parasol jest na wagę złota. O godzinie 15.00 ks. proboszcz Edward Antolak rozpoczyna Mszę św. w „Betlejemce” .W zimie służy ona jako miejsce na żywą szopkę. Dziś stoi w niej ołtarz polowy. Eucharystia rozpoczyna pierwszy Parafialny Piknik Świętojański. Pomysłodawcy imprezy modlili się o słoneczną pogodę, ale hojność Pana Boga w tym względzie przerosła ich oczekiwania. Po Mszy św. rozpoczynają się występy dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Najmłodsi parafianie przygotowani przez panie Iwonę Dzidek, Beatę Szubę, Agatę Kopacz, Danutę Kostowal-Suwaj tańczą, skaczą, śpiewają.

1. Ofiarowanie: Charakterystyczne, wygięte żagle za obrazem przedstawiającym Najświętsze Serce Jezusa symbolizują Jego ręce, a sam ich kształt naprowadza nas na trop ofiarowania – Jezus oddaje je wiernym.

2. Ciało Chrystusa: Jasny okrąg na posadzce pod ołtarzem to symbol Ciał Jezusa Chrystusa – Hostia, która spożywaliśmy podczas komunii świętej. Oznacza miejsce, w którym dokonuje się przemiana.

3. Centrum: Najważniejsze miejsce. Miejsce, w którym kapłan jako pasterz i przewodnik prowadzi mszę świętą.

4. Horyzont: Widzialna granica pomiędzy ziemią a niebem, tym co ludzkie a tym co boskie. Linia kończąca obicie ścian marmurem stanowi widzialna granicę pomiędzy światem doczesnym a wiecznym.

Jak pokazać to czego nie widać gołym okiem? Jak przedstawić to co niematerialne w rzeczywistym ujęciu? Jak doświadczyć poczucia świętości w materialnym świecie?

Styczeń to czas kolędowania i wspólnych spotkań opłatkowych. Różne wspólnoty i środowiska naszej miejscowości spotykają się przy wspólnym stole i łamią się kawałkiem chleba. Ten piękny zwyczaj, związany z Narodzeniem Jezusa, ma zbli- żyć ludzi. Przecież stół i chleb na nim położony zawsze łączył (a przynajmniej powinien). Oby tak było i w naszej wspólnocie…

Nasi ministranci i lektorzy oprócz służby na Mszach świętych przy ołtarzu zajmują się wspólnie także innymi, mniej pobożnymi sprawami. Jedną z nich jest udział w turnieju piłkarskim, pełna nazwa: Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Halowej Służby Liturgicznej. Ministranci z Sułkowic biorą w nim udział po raz drugi. Rok temu skończyli swą grą na etapie naszego rejonu. W tym roku było lepiej. Z eliminacji dekanalnych, w których uczestniczyły tylko drużyny z parafii Rudnik i Sułkowice, do etapu rejonowego przeszli we wszystkich trzech kategoriach (szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła średnia) ministranci z Sułkowic. Na etapie rejonu, którego rozgrywki odbyły w Makowie Podhalańskim, niestety odpadli chłopcy ze szkoły podstawowej (III miejsce) oraz gimnazjaliści (II miejsce). Za to bezkonkurencyjni okazali się lektorzy ze szkół średnich. Wygrali z wszystkimi rywalami przechodząc do etapu diecezjalnego. 17 marca odbyły się potyczki z najlepszymi rywalami z naszej diecezji. Spośród siedmiu najlepszych drużyn do etapu ogólnopolskiego przeszła tylko jedna. Niestety, nie nasza. Spróbujemy za rok.

Przyjęliśmy do grona ministrantów nowych kandydatów. Ich błogosławieństwo odbyło się 21 grudnia. Do końca kursu, który poprzedzał to wydarzenie, dotrwało ośmiu chłopców: Damian Chromy, Damian Oliwa, Hubert Bartosz, Karol Kiebzak, Jakub Kulesza, Dawid Domas, Michał Skoryk, Mateusz Zaremba. Gratulujemy im oraz ich rodzicom i życzymy wytrwałej i gorliwej służby przy ołtarzu!

Żywa Szopka zwana jest „Betlejemką”. Chyba każdy mieszkaniec Sułkowic potrafi bezbłędnie odgadnąć, co to za wydarzenie, co się z nim wiąże i jaki klimat wtedy panuje. Przecież to już po raz siódmy spotykamy się w styczniu przy szopce, by popatrzeć na występy dzieci i młodzieży, posłuchać i pośpiewać kolędy, zjeść bigos lub grochówkę, pośmiać się, zrobić sobie zdjęcia z osiołkiem, owieczkami albo innymi Bożymi stworzeniami. Myślę, że warto przypomnieć, jaki cel przyświecał i przyświeca takim spotkaniom. Betlejemska szopa, w której narodził się Chrystus, była miejscem, do którego trafić mogli wszyscy, których nowina o narodzenia Mesjasza cokolwiek interesowała. A więc trafili tam ubodzy i sterani życiem pasterze, bogaci i mądrzy magowie, których prowadziła gwiazda i którzy nie uwierzyli Herodowi. 

Corocznie w sierpniu nasza parafia nawiedza święte miejsca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wędrowaliśmy  po dróżkach Pana Jezusa (28 stacji w 24 obiektach). Z całego serca modliło się śpiewając około tysiąc pielgrzymów kompanii ze Sułkowic. Modlitwę i śpiew prowadzili Józef Zadora i Józef Śmiłek – kalwaryjscy przewodnicy. Przy dźwiękach naszej orkiestry pod kierownictwem Tadeusza Ziembli szliśmy z mozołem, dziękując za pomyślność i prosząc o łaski na dalsze życie.

18 sierpnia pielgrzymi ze Sułkowic przemierzali trzy części dróżek Matki Bożej: Boleści, Zaśnięcia, Wniebowzięcia (24 stacje w 11 obiektach i 10 obiektów wspólnych z dróżkami Pana Jezusa). Pamiętaliśmy o modlitwie za Kościół święty i jego pasterzy, modliliśmy się za żywych i zmarłych z naszej parafii.

I dzień (19 lipca) Sułkowice – Sławków

Pielgrzymi z Sułkowic i najbliższych okolic przyjechali ku kościele przed poranną Mszą świętą. Bagaże zapakowaliśmy do busa podstawionego przez firmę Dariusza Gąsienicy Mikołajczyka, który tym razem wybrał się z nami na rowerze. Mszę świętą w intencji naszej pielgrzymki odprawili ksiądz proboszcz Edward Antolak oraz nasz duchowy przewodnik ksiądz Marek Suder. Księdza proboszcza nie zabrakło również wśród rodzin i najbliższych żegnających nas na parkingu przykościelnym.

 

27 maja br. w naszej parafii dzieci z drugich klas szkoły podstawowej przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. O godzinie 11.00 dzieci pierwszokomunijne ubrane odświętnie w białe stroje weszły do kościoła. Rozpoczęła się najważniejsza dla nich Msza święta celebrowana w tym roku przez proboszcza ks. Edwarda Antolaka. To na niej po raz pierwszy miały przystąpić do Stołu Pańskiego i przyjąć do serca Pana Jezusa. Na uroczystości Pierwszej Komunii dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w liturgii. Pierwsze i drugie czytanie czytały dzieci, śpiewały psalm i złożyły dary ofiarne. Kiedy nastą- pił moment przyjęcia Jezusa do serca, dzieci z wielkim przejęciem ustawiały się i środkiem kościoła podążały, by przystąpić do komunii. Podczas gdy jedne dzieci przyjmowały komunię, inne pięknie śpiewały przygotowywane na próbach pieśni liturgiczne. Nad całością i przebiegiem uroczystości bacznie czuwał ks. Marek. Po zakończonym nabożeństwie dzieci wraz z rodzinami udały się do domów, by tam w gronie rodzinnym zjeść uroczysty obiad. O godzinie 15.00 odbyło nabożeństwo, połączone z majówką i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Dzień wcześniej, od godziny 9.00. dzieci przystąpiły po raz pierwszy do sakramentu spowiedzi świętej. Wszystkim towarzyszyły wielkie emocje.