KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

Budowę trzeciej w dziejach Sułkowic świątyni parafialnej rozpoczęto w 1936 roku. Przerwała ją II wojna światowa. Prace trwały ostatecznie niemal trzy dekady. Projektantem był architekt Stefan Świszczowski z Krakowa. Jego koncepcja, obejmująca m. in. wzniesienie strzelistej wieży wieńczącej fasadę budynku, nie została w pełni zrealizowana. Kościół konsekrował biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Julian Groblicki 8 listopada 1964 roku.

Sułkowicki kościół jest budowlą bazylikową, trójnawową, wzniesioną na osi północ-południe. Nawę główną dopełnia półkoliście zamknięte prezbiterium, do którego przylegają zakrystie na przedłużeniu naw bocznych. W ołtarzu głównym, zrealizowanym podczas ostatniego remontu w latach 2012-2014, znajduje się mozaika przedstawiająca Najświętsze Serce Jezusa, autorstwa Bogusława Popowicza. Ten sam artysta jest również autorem kompozycji tabernakulum, krzyża procesyjnego, lichtarzy oraz płaskorzeźb na stole ołtarzowym i ambonie, przedstawiających odpowiednio Ostatnią Wieczerzę i Ducha Świętego w postaci gołębicy. Konsekracji nowego ołtarza dokonał ówczesny arcybiskup metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz, 20 września 2014 roku. W dwóch ołtarzach bocznych znajdują się wizerunki przeniesione z poprzedniej świątyni. Zostały umieszczone na tle kompozycji mozaikowych z lat 60. i 70. XX wieku, wykonanych według koncepcji Mieczysława Stobierskiego, odpowiedzialnego za pierwotny wystrój wnętrza. W ołtarzu nawy zachodniej jest to obraz Maryi Niepokalanej, zaś w nawie wschodniej - świętego Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Z poprzedniego kościoła pochodzi również kamienna chrzcielnica zwieńczona drewnianym, polichromowanym hełmem ze sceną chrztu Chrystusa w Jordanie.

W oknach naw bocznych znajdują się witraże wykonane według projektu Władysława Jastrzębskiego, a przedstawiające radosne, bolesne i chwalebne tajemnice różańcowe. Projektantem witraży w prezbiterium był Bolesław Szpecht. W oknie centralnym znajduje się przedstawienie Najświętszego Serca Jezusa według wizji św. Małgorzaty Marii Alacoque. Otaczają je postaci w oknach bocznych: papież Leon XIII, św. Jan Eudes, św. Franciszek Salezy, św. Bernard z Clairvaux, św. Jan Apostoł, św. Tomasz Apostoł, św. Franciszek z Asyżu, św. Małgorzata Maria Alacoque, św. Klaudiusz de la Colombiere i św. Józef Sebastian Pelczar.

Na chórze znajdują się 24-głosowe mechaniczne organy piszczałkowe, zbudowane przez warszawski zakład Włodzimierza Truszczyńskiego, ukończone w roku 1985.

Dach świątyni wieńczy strzelista wieża na sygnaturkę, przebudowana względem pierwotnego projektu podczas wymiany dachu w latach 2007-2008.

MG