Aktualności ŚDM2016

Dziś (25 lipca) mija dokładnie rok od przyjazdu młodzieży z Włoch. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie to już historia, ale doświadczenie radości i wiary młodego Kościoła pozostaną z nami na zawsze. Zostaje z nami także przesłanie papieża, jakie kierował wtedy nie tylko do młodych, więc pracy jest niemało. Trzeba dziękować Bogu za ten czas nieustannie. Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski zaprasza do wspólnego świętowania i dziękczynienia za czas ŚDM2016.


Durante la Giornata Mondiale della Gioventù sarà lanciato uno speciale servizio di bus gratuito. I bus partono dal parcheggio vicino alla chiesa in Sułkowice. Gli orari di partenza sono elencati di seguito. L'ultima fermata è "Czerwone Maki" (leggere: Cervone machi), dove è possibile prendere i mezzi pubblici.
Gli autobus saranno ha guidato ogni mattina e dopo catechesi. Transfer è gratuito con un pellegrino ID.
Bus dopo la cerimonia a Cracovia saranno partì terminale del tram "Czerwone Maki" in serata.

BUS GMG / BUS ŚDM

 

 W czasie Światowych Dni Młodzieży zostanie uruchomiona specjalną bezpłatną komunikacja autobusowa. Autobusy będą odjeżdżały z parkingu przy kościele wg podanego niżej rozkładu. Przystankiem końcowym będą "Czerwone Maki", gdzie można przesiąść się na komunikację miejską.

Autobusy będą odjeżdżały codziennie rano i po katechezach. Przejazd odbywa się na podstawie identyfikatora pielgrzyma.
Autobusy powrotne po zakończonych uroczystościach centralnych będą wyruszały z pętli tramwajowej "czerwone Maki" w godzinach wieczornych.

 

Od kilku numerów "Od Serca" wspominam orędzia papieży do młodzieży z okazji Światowych Dni Młodzieży oraz same wyjazdy na ŚDM. W najbliższym numerze, który ukaże się za dwa tygodnie próżno będzie szukać relacji z Rio de Janeiro (była w numerze 3/2013). Niektórzy już nie pamiętają, albo nie czytali naszej gazetki, a chcieli by poznać atmosferę ŚDM, bo nie mogą się zdecydować czy jechać do Krakowa na spotkanie z papieżem. Ten tekst jest dla WAS.

„Bóg tworzył świat przez sześć dni, a dzień siódmy pozostawił na Rio de Janeiro” - oto jak mieszkańcy miasta tłumaczą jego niepowtarzalne piękno. Właśnie to miasto wybrał papież Benedykt XVI na organizatora Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w lipcu 2013.

Grupa Harni, która w tym roku kolendowała w naszej parfii przygotowała z przyjaciółmi hymn i teledysk w wersji "karpackiej". Muzyka została na nowo zaaranżowana przez Miroslava Rajta.

Do nagrań, do teledysku został zaproszony nasz wikary ks. Maciej. Poniżej można zobaczyć teledysk przygotowany do tej wersji hynu ŚDM 2016.

Światowym Dniom Młodzieży towarzyszą dwa Symbole – Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani). W czasie obchodów Światowych Dni Młodzieży są one obecne w miejscu Wydarzeń Centralnych. W okresie przygotowań pielgrzymują po kraju, który organizuje spotkanie młodych oraz krajach ościennych.
W Polsce Krzyż gościliśmy przed ŚDM w Częstochowie oraz przed spotkaniem w Kolonii w Niemczech. To wielki zaszczyt, że możemy modlić się przy nich w kościołach naszego dekanatu zwłaszcza u nas w Sułkowicach. To drugi raz już się nie powtórzy, więc warto poświęcić trochę czasu i spotkać świadków Światowych Dni Młodzieży.

Zapraszamy na Spotkanie informacyjne dla wszystkich, którzy chcieliby uczestniczyć w ŚDM w poniedziałek (27 czerwca) o 19:00 w sali na plebanii. Członkowie Komitetu Parafialnego opowiedzą o możliwościach zapisów, pakietach pielgrzyma i sposobie dostania się na uroczystości centralne. Można będzie obejrzeć plecak pielgrzyma i zapisać się na ŚDM.

Nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach postanoiwili zachęcić młodzież dopoznania historii Światowych Dni Młodzieży przez organizację konkursu o tejże tematyce.
Pierwszy etap konkursu polegał na wykonaniu plakatu dotyczącego ŚDM, w dowolnej technice na kartonie o rozmiarze A2. Kryteria, jakimi kierowano się przy wyborze najlepszego plakatu, to: estetyka, pomysłowośc, staranność i adekwatność do ŚDM. W tym etapie wzięło udział 9 klas: klasa I Tgh, I Tm, I mw, II Tgh, II Tm, II wz, III Tg, III Tm, III wz. Wykonane plakaty zostały zaprezentowane w formie wystawy na świetlicy szkolnej.

W Sułkowicach i okolicy pojawiła się grupa ludzi, którzy chodząc od domu do domu sprzedają kalendarze z okazji zbliżających cię Światowych Dni Młodzieży. Za kalendarze warte 3 zł żądają nawet 30,- zł. Rzekomo zebrane fundusze mają pomóc w organizacji ŚDM.

Apelujemy do Parafian, aby nie dali się nabrać na takie obłudne praktyki. Nikt z Komitetu Organizacyjnego z Krakowa nie prowadzi takich akcji. Członkowie naszego komitetu parafialnego gdy kontaktują się z Wami nigdy nie mogą prosić, a już tym bardziej żądać jakichkolwiek datków.

Spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem już za 2,5 miesiąca! Spodziewamy się przyjazdu wielu gości z zagranicy. Najwyższa jednak pora pomyśleć też o polskiej młodzieży, która będzie uczestniczyć w obchodach XXXI Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.


WEŹŻE SIĘ ZAPISZ
Z takim hasłem reklamowym spogląda na nas z plakatów św. Jadwiga Królowa. Aby w pełni korzystać z programu ŚDM należy się zarejestrować. W przypadku grup z zagranicy jest to system rejestracji grup na stronie krakow2016.com, jednak młodzież z Polski rejestruje się przez grupy szkolne, parafialne czy wspólnotowe zgłaszając się bezpośrednio do komitetów diecezjalnych, które będą tworzyć makrogrupy w systemie watykańskim. Skomplikowane? Dla przeciętnego pielgrzyma niekoniecznie - wystarczy, że zapisze się w swojej parafii. Resztą zajmie się komitet organizacyjny. W naszej parafii można będzie się zapisywać podczas dyżuru Parafialnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM, który odbywa się co niedzielę od godziny 9.30 do 11.30 na plebanii, a także w zakrystii.

Wielkimi krokami zbliżamy się do Spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie. Przygotowania duchowe mocno się rozwinęły (w sobotę 20 II na rekolekcje do Łagiewnik pojechał cały autokar młodych - i wiekiem i duchem). Już zapraszamy na kolejny wyjazd za miesiąc. Szczegółowe informacje wkrótce.
Przygotowania logistyczne koncentrują się obecnie na znalezieniu odpowiedniej liczby miejsc dla młodzieży, która przyjedzie do Sułkowic. Cały czas można składać deklaracje w zakrystii, albo przyjść osobiście na dyżur komitetu parafialnego.