2017

Najważniejszym punktem tego dnia jest najbardziej uroczysta liturgia w całym roku – Wigilia Paschalna – podczas której święci się ogień i wodę. Procesja Rezurekcyjna ze świecami i radosnym biciem dzwonu rozświetliła mroki nocy ogłaszając wszystkim, że PAN ZMARTWYCHWSTAŁ!!!

W sobotę od rana modliliśmy się przy Grobie. Przez cały czas czuwali też strażacy. Wielka Sobota to tradycyjnie dzień poświęcenia pokarmów wielkanocnych.

Wielki Piątek to dzień Męki Chrystusa. O 19:00 rozpoczęła się Liturgia wieczorna, której główną częścią była Adoracja Krzyża. Celebracja zakończyła się przeniesieniem Pana Jezusa do Grobu i całonocną adoracją Najświętszego Sakramentu, podczas której kapłani służyli sakramentem Pokuty i Pojednania.

Uroczystą Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy w Wielki Czwartek obchody Triduum Paschalnego. W dniu ustanowienia sakramentu Święceń (Kapłaństwa) i Eucharystii młodzież złożyła życzenia duszpasterzom. Po Mszy św. i przeniesieniu Pana Jezusa do Ciemnicy rozpoczęła się adoracja, która trwała do północy.

Ekstremalna nocna Droga Krzyżowa to niezapomniane przeżycie religijne. W tym roku w tą niezwykłą podróż wyruszyło 170 śmiałków wśród nich wielu po raz kolejny. Zaczęliśmy jak zwykle pod kościółkiem św. Zofii. Trasa tegorocznej Drogi Krzyżowej była zmieniona w stosunku do lat ubiegłych. W drodze spędziliśmy 3 godziny i 23 minuty (nie wliczając czasu modlitwy przy kolejnych stacjach - łączny czas to ponad 5 godzin) pokonując dystans blisko 15 km. Dziękujemy wszystkim, którzy przez trud i modlitwę chcieli przeżywać wyjątkowy czas Wielkiego Tygodnia i Męki Chrystusa.

Przedświąteczne porządki nie ominęły kościoła i terenu wokół niego. Zamówione zostało specjalne rusztowanie, które może być przesuwane ponad ławkami, dzięki czemu da się odkurzyć parapety przy oknach w nawie głównej i odczyścić lampy. Strażacy z OSP Sułkowice przyszli z pomocą w czyszczeniu schodów i kostki brukowej.

Niedziela Palmowa rozpoczęła obchody Wielkiego Tygodnia. Na wszystkich Mszach św. poświęcaliśmy tradycyjne palmy, a o 11:30 odbyła się procesja z palmami wokół kościoła. Po Eucharystii, na Rynku, w ramach zorganizowanego przez Sułkowicki Ośrodek Kultury Kiermaszu Wielkanocnego odbył się konkurs palm.

Po dziesięciu latach przyszedł czas na nowy szlak dla Drogi Krzyżowej ulicami miasta. 7 kwietnia w deszczu wierni przeszli liczącą ponad 2200 m trasę ulicami: Tysiąclecia, Zagumnie, 1 maja, Na Oblasek, by przy kapliczce na ul. Sportowej zakończyć nabożeństwo Apelem Jasnogórskim.

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne poprowadził ks. dr Wojciech Węgrzyniak, znany biblista, adiunkt w Katedrze Egzegezy Starego Testamentu na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Nauki dla dzieci z przedszkoli i szkoły podstawowej głosiły s. Jana i s. Olena ze Zgromadzenia Sióstr Prezentek.

W tym roku ks. Maciej kontynuował tradycję Dróg Krzyżowych z przedszkolakami. Rozważania prowadziły Siostry Prezentki. Dzieci z Przedszkola nr 3 poszły ul. Starowiejską w kierunku Na Węgry; Przedszkole nr 2 wybrało się jedną z odnóg Zagumnia; a Przedszkole nr 1 miało swoją trasę wewnątrz kościoła.

Po raz drugi w Tauron Arenie w Krakowie odbył się Projekt Młodzi&Miłosierdzie. Również w tym roku uczestniczyli w nim uczniowie ZSZiO w Sułkowicach. Tematem przewodnim były słowa z Ewangelii wg św. Jana "Ja ciebie nie potępiam".

28 marca Maturzyści udali się na tradycyjną pielgrzymkę do Zabawy. Po Mszy św. przeszli szlakiem męczeństwa bł. Karoliny Kózkówny odprawiając Drogę Krzyżową.

W wielkopostne tradycje naszej parafii na stałe wpisała się już Droga Krzyżowa organizowana przez Grupę Środowiskową SWON Kolonia. 18 marca wspólnie modlili się niepełnosprawni, ich rodzice i wolontariusze. Po nabożeństwie było spotkanie przy herbacie na plebanii i kurs wyplatania koszyków z gazet.

Po zeszłorocznym porządkowaniu zieleni wokół kościelnych parkingów, przyszła kolej na teren przylegający do świątyni. W pierwszej połowie marca wycięto stare drzewa i zasadzono wiele nowych iglaków. Na starych pniach postawiono gazony z kwiatami.

Na etap szkolny Archidiecezjalnego Konkursu Plastycznego napłynęło 49 prac z sułkowickich przedszkoli i szkoły podstawowej. Komisja miała bardzo trudne zadanie, gdyż do kolejnego etapu (dekanalnego) mogła zakwalifikować tylko po 5 prac z każdej kategorii wiekowej.

25 lutego korzystając z ostatnich zimowych dni Ministranci i "Boże Nutki" wybrali się z ks. Leszkiem na łyżwy i do kina. Po drodze zatrzymali się na modlitwę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

W karnawale wypada chodzić na bale :), a zwłaszcza na tradycyjny sułkowicki Bal Charytatywny, w czasie którego wspieramy SWON "Kolonia". Tegoroczna odsłona (odbyła sie w sobotę 18 lutego) przyniosła kilka nowości: występ Szkoły Muzycznej oraz anonimową licytację przedmiotów przekazanych przez rodziców pana prezydenta Andrzeja Dudy. Jednak najważniejszym wydarzeniem było uhonorowanie pani Danuty Kostowal, pani Danuty Wiśnicz i pana Kamila Pitali brązowymi Medalami Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej.

W tym roku w ubiór kościoła i przygotowanie szopki zaangażowało się wiele osób. Efekty ich starań można było oglądać przez całe Święta. Dla tych, którym nie udało się zobaczyć naszej szopki w tym roku, zamieszczamy poniższą galerię.