2017

W czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej tradycyjnie przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa. Trasa tegorocznej procesji Bożego Ciała została wydłużona. Nowa trasa, którą przemierzali wierni za Panem Jezusem, prowadziła ulicami: Tysiąclecia, Wąską, 24 lipca, Wolności, Wyzwolenia, Sportową, 1 Maja.

18 czerwca, w sobotę Straż Honorowa NSPJ udał się na XXXII Pielgrzymkę Arcybractwa do Częstochowy. W tym roku towarzyszył im ks. Leszek. Uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w Drodze Krzyżowej sprawowanej na wałach Jasnogórskich, a następnie we Mszy św., która z powodu deszczu odbyła się w bazylice.

W piątek po Bożym Ciele "Boże nutki" wybrały się nad Jezioro Czorsztyńskie. Dzieci zdobyły szczyt góry Wdżar poszukując smoczego jaja (niektórzy uważają ją za wygasły wulkan). Później z tamy podziwiały mury zamku w Niedzicy majestatycznie odbijającą się w tafli jeziora. Zwiedzając park miniatur sanktuariów maryjnych odbyły podróż po całym świcie. Potem na uczestników wycieczki czekał prawie godzinny rejs po jeziorze. Będąc w okolicy Nowego Targu grzechem byłoby nie wstąpić na lody do "Żarneckich". Na koniec za wspaniały dzień podziękowaliśmy Matce Bożej w Jej Sanktuarium w Ludzimierzu.

10 czerwca w Nowym Targu odbywało się kolejne spotkanie "Jezus na lodowisku". Do stolicy Podhala udała się ponad 50-osobowa grupa Effathy z ks. Leszkiem. Tematem tegorocznego spotkania była rodzina, a myślą przewodnią słowa skierowane przez Maryję do sług w Kanie Galilejskiej „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie ...”(J 2, 5). Podczas Eucharystii małżonkowie odnowili przysięgę złożoną w dniu ślubu. 

W dniach 8 i 9 czerwca Panie Wychowawczynie klas trzecich, wraz z księdzem Maciejem i Panią katechetką Renatą Boczkają przeżyli pielgrzymkę dziękczynną po Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Udali się do świętych miejsc Podhala: Sanktuarium Matki Bożej – Królowej Tatr, oraz modlili się na Kalatówkach – pustelni założonej przez świętego brata Alberta Chmielowskiego.

1 czerwca abp Marek Jędraszewski udzielił sakramentu bierzmowania sułkowickiej młodzieży. Po uroczystościach w kościele odbyło się spotkanie Pasterza z księżmi z dekanatu oraz grupami parafialnymi: Domowym Kościołem, Effathą, Złotą Różą i chórem Apassionata.

Ostatni dzień pielgrzymki to dalszy ciąg zwiedzania stolicy Czech. Pielgrzymi zobaczyli Stare Miasto ze słynnym ratuszem z przepięknym zegarem astronomicznym, spacerowali po Moście Karola i modlili się w Sanktuarium Praskiego Dzieciątka Jezus. Po południu wyruszyli w drogę powrotną do domu.

Rano Msza św. była jeszcze sprawowana w Altötting, a później pielgrzymi udali się do Pragi. Zwiedzili królewską dzielnicę Hradczany. Nie zabrakło też czegoś dla ciała - była krótka, ale owocna wizyta w lokalnym browarze.

W tym roku do Pierwszej Komunii św. przystąpiło 101 dzieci. Uroczystość odbyła się na dwóch Mszach św., tak, aby wszyscy zaproszeni goście mogli uczestniczyć w Eucharystii wewnątrz kościoła.

Dziś (30 V) pielgrzymi zobaczyli zamki Ludwika Bawarskiego: Hohenschwangau i Neuschwanstein. Następnie pojechali do Marktl, miejsca urodzenia Ojca Świętego – Benedykta XVI. Później udali się do Altötting, głównego ośrodka kultu maryjnego w Niemczech. Nawiedzili kościółek Matki Bożej Łaskawej, gdzie znajduje się cudami słynąca drewniana figura Matki Bożej zwana Czarną Madonną.

W poniedziałek pielgrzymi zwiedzali St. Gallen, stolicę wschodniej Szwajcarii ze słynnym Opactwem Benedyktyńskim, założonym przez irlandzkiego mnicha – św. Gallusa. Później udali się nad brzeg jeziora Bodeńskiego. Odpoczywając i zażywając kąpieli słonecznych dopłynęli do Niemiec.

20 maja na III Archidiecezjalnym konkursie Gazetek Parafialnych nasze pismo po raz kolejny zostało wyróżnione, także w kategorii strony internetowej przypadła nam nagroda. Organizatorem konkursu była krakowska redakcja "Gościa NIedzielnego" oraz sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu. Po spotkaniu sułkowiccy redaktorzy udali się na pielgrzymkę do "Polskiej Fatimy" czyli do Sanktuarium na Krzeptówkach.

"Trzynastego wszystko zdarzyć się może..." śpiewała Kasia Sobczyk, więc 13. maja nasza Grupa wybrała się na wycieczkę do pobliskiego Krakowa. Wyjazd rozpoczęliśmy Mszą świętą w kościele Św. Józefa, następnie przeszliśmy do Kurii Metropolitalnej by podziwiać relikwiarz krwi Jana Pawła II „Nie lękajcie się” będący dziełem Carlo Balljana. Kolejnym punktem była wizyta w muzeum żywych motyli. Niektórym motyle siadały na dłoniach, czy ubraniu. Już nieco zmęczeni zrobiliśmy sobie krótką przerwę w centrum miasta, by zebrać siły na ostatni etap naszego wyjazdu, a mianowicie, wizytę na Lipowej 3 w Centrum Szkła i Ceramiki. - Grupa Środowiskowa SWON

W niedzielę po śniadaniu pielgrzymi udali się do Vaduz, stolicy Liechtensteinu. Niezapomnianych wrażeń dostarczył spacer po ulicach Lucerny, ulokowanej na zachodnim brzegu Jeziora Czterech Kantonów. Podziwiali słynny drewniany Most Kapliczny, wokół którego zostało założone miasto. Odwiedzili także Einsiedeln, najważniejsze Sanktuarium Szwajcarii, związane z życiem św. Meinarda. Tu czczona jest cudami słynąca figura czarnej Madonny. 

Ostatnia w tym roku niedzielna majówka przy kapliczce odbyła się na Malikówce przy ul. Partyzantów. Piękna pogoda sprzyjała modlitwie. Zgromadziło się niemal 130 osób - to sporo zważywszy, że niedaleko w kapliczce św. Michała w Lesie Groby była w tym dniu Msza św. i piknik.

Grupa środowiskowa Stowarzyszenia Kolonia zorganizowała Dzień Matki. Uroczystość odbyła się 28 maja 2017 r. w Internacie. W programie dla podopiecznych były zabawy i tańce integracyjne, warsztaty tworzenia biżuterii - późniejszy upominek dla mamy. Natomiast zapracowane mamy mogły liczyć na porady mistrzów: fryzjerstwa, wizażu i masażu.

27 maja w Jachówce ks. Stanisław Maślanka pobłogosławił nowych lektorów dla naszewgo dekanatu. Wśród nich było trzech naszych ministrantów: Dawid Domas, Rafał Sroka, i Michał Szuba.

W sobotę pielgrzymi zwiedzali Insbruk. Zwiedzanie miasta rozpoczęli od spaceru po starówce, w centrum której usytuowana jest kamienica - Złoty Dach, symbol miasta. Powstała z okazji ślubu cesarza Maximiliana kamienicę zdobi ją 2738 złoconych miedzianych gontów. Nieopodal Złotego Dachu wznosi się wieża miejska Stadtturm, wybudowana w XV w., z której codziennie grana jest melodia na wzór krakowskiego hejnału. Pielgrzymi nawiedzili także katedrę św. Jakuba oraz Łuk Triumfalny, który upamiętnia ślub cesarza Leopolda II. Później podziwiali panoramę miasta z wysokości skoczni narciarskiej.