2017

W dniu dzisiejszym w naszym kościele siostra Marzena poprowadziła dzień skupienia dla Effathy.

Dnia 16 grudnia odbył się Turniej halowej Piłki Nożnej dla ministrantów i lektorów. Gra odbywała się na hali sportowej SP nr 2. Sędzią był pan Sławomir Urbańczyk.
To kolejny rok wielkiego sukcesu naszych chłopców. Z pośród niemal 15 drużyn z całego dekanatu sułkowickiego okazali się po raz kolejny najlepsi we wszystkich trzech kategoriach wiekowych.
Dziękujemy osobom, które okazały wsparcie i pomoc.

W ramach wyjazdu mikołajkowego młodzież z Grupy Apostolskiej udała się do Tyńca, by zwiedzić opactwo benedyktynów, a następnie skierowali swe kroki na lodowisko.

Dziękujemy wszystkim za wspólną modlitwę w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia.

W piątek (8 grudnia) po Mszy Świętej wieczornej odbędzie się po raz pierwszy w naszej parafii AKATYST KU CZCI BOGURODZICY.(AKATHISTOS)

Od wczesnego chrześcijaństwa kult Matki Bożej wyrażał się nie tylko w liturgii, ale i w poezji. Kolebką tej twórczości było przede wszystkim Bizancjum. Natomiast jednym z najwspanialszych zabytków tej twórczości jest hymn ku czci Bogurodzicy Akathistos. Samo słowo Akathistos (grec. „a” – nie, „kathiden” – siedzieć, nie siedzący, spolszczone akatyst) ma dwa znaczenia: – w szerszym oznacza nabożeństwo składające się z pieśni pochwalnych, modlitw ku czci Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i świętych, odmawianych lub śpiewanych na stojąco. – w znaczeniu węższym hymn ku czci Najświętszej Maryi Panny śpiewany stojąco.
Autorstwo hymnu stanowi do dzisiaj kwestię sporną. Obecnie znawcy poezji bizantyjskiej opowiadają się za autorstwem Romana Pieśniarza, twórcy wielu Kondaktionów (pierwotnie były one wedłu świadectwa badaczy czymś w rodzaju homili, jakby śpiewanymi kazaniami). Akathistos powstał najprawdopodobniej w V-VI wieku. Został przetłumaczony na język łaciński, przyjęty przez Kościół Zachodni i odtąd zaczął wywierać ogromny wpływ na poezje maryjną Średniowiecza. Treść hymnu koncentruje sie wokół tematu obecności Maryi w Tajemnicy Słowa Wcielonego j Jego Kościoła. Akathistos składa się z 24 zwrotek zaczynających sie od kolejnych liter alfabetu. Na przemian przeplatają się teksty maryjne i chrystologiczne. Każda strofa zaczyna się od zapowiedzi wydarzenia lub tematu, który kieruje naszą myśl ku wnętrzu tajemnicy. Pozdrowienia, wezwania litanijne, rozpoczynają się od słowa „chaire” (witaj, bądź pozdrowiona, raduj się) Hymn ten jako oficjum wotywne na cześć Bogurodzicy do dziś jest uroczyście celebrowany. Najczęściej śpiewa się do przed ikoną Bogurodzicy.    
    W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny gorąco zachęcamy do wspólnej modlitwy.Link:
http://paulini.com.pl/akatyst/

W pierwszą niedzielę Adwentu służba liturgiczna w naszej parafii powiększyła się o 18 ministrantów. Życzym nowym ministrantom wytwałości w służbie przy ołtarzu Pańskim.

W piątek 24 listopada na spotkaniu Grupy Apostolskiej młodzi wykonywali aniołki z masy solnej. Uczestnicy w czasie ich wykonywania popisali się swoją inwencją oraz zdolnościami artystycznymi.

Służba Liturgiczna z naszej wspólnoty parafialnej wspierała polskich skoczków w czasie pierwszych zawodów Pucharu Świata w sezonie 2017/2018 w skokach narciarskich w Wiśle.

W 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Sułkowickim kościelem odbyła się Msza święta w intencji Ojczyzny. W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele wielu grup. Po Mszy złożono wieńce przy pomniku Ofiar Pacyfikacji.

Wieczorem w Uroczystość Wszystkich Świętych zgromadziliśmy się na cmenatarzu, by w modlitwie różańcowej prosić o radość życia wiecznego dla zmarłych z naszych rodzin. Rozważania w czasie modlitwy czytała młodzież z Grupy Apostolskiej, jak również prowadziła modlitwę.

W niedzielę 29 października o godzinie 11:30 zgromadziliśmy się jak co tydzień na niedzielnej Eucharystii. Dzieci w tym dniu przyszły do kościoła przebrane za świętych i błogosławionych. Po Mszy świętej udaliśmy się do strażnicy. Dzieci tam opowiadały o świętych za których się przebrały. Nie brakło również zabaw oraz konkursów. Dziękujemy wszystkim za udział w tym wydarzaniu oraz za pomoc w organizacji.

Olimpiada franciszkańska

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 wzięli udział w XII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiadzie o Św. Maksymilianie.

Celem Olimpiady między innymi było:

- przybliżenie dzieciom i młodzieży postaci Św. Maksymiliana Marii Kolbe;

- odnoszenie zdobytej wiedzy do współczesności i do wzoru własnych zachowań;

- pragnienie poznania Pisma Świętego;

- odkrywanie i rozwijanie własnych uzdolnień;

- praca z uczniem zdolnym.

Z racji, iż jesteśmy szkołą podstawową, uczestnicy mogli wykazać się zdolnościami artystycznymi wykonując pracę plastyczną na temat: " Tak powstało Rycerstwo Niepokalanej", ilustrując fragment książki Marii Kączkowskiej " Ojciec Kolbe".

Dnia 21 października Grupa Apostolska wraz z młodzieżą ze Szkół Podstawowych i Gimnazjum pod opieką ks. Wojciecha pojechała do Centrum Jana Pawła II i parku trampolin w Krakowie.

Po raz kolejny w naszej parafii odmówiliśmy różaniec w procesji wokół kościoła. Dzieci jak również pozostali uczestnicy modlitwy mieli na sobie założone kamizelki odblaskowe oraz inne odblaski. Wozy Straż Pożarnej oświetlały drogę podczas procesji. Dziękujemy wszystkim za wspólną modlitwę.

Niedziela 17 września była wielkim świętem dla mieszkańców rejonu II. Oto tradycyjnie po święcie Podwyższenia Krzyża odbył się odpust w kaplicy Na Oblasku. Dzięki staraniom parafian pod kierownictwem pana Stefana Matuły kapliczka zachowana jest w bardzo dobrym stanie. Podczas Mszy św. kazanie wygłosił ks. Maciej Medes, modlitwę wspomagała niezawodna Orkiestra Dęta.

Gminne uroczystości dożynkowe wróciły w tym roku do Sułkowic. 20 sierpnia w strugach deszczu korowód z wieńcami i plonami przemknął szybko z budynku gminy do kościoła. Uroczystej Mszy św. dziękczynnej przewodniczył dziekan dekanatu ks. Edward Antolak. Kazania w tym dniu głosił ks. Marcin Olech - misjonarz w Boliwii. Uczestnikom Eucharystii po zakończeniu uroczystości rozdawane były obważanki.

Coroczne sierpniowe pielgrzymowanie po Dróżkach kalwaryjskich jest wieloletnią, a nawet wielowiekową tradycją naszej parafii. W tym roku pogoda sprzyjała pielgrzymom, to też chętnych do wspólnej modlitwy było niemal 1000. Dróżki ku czci Pana Jezusa odbyły się 15 sierpnia, a wspominające bolesną mękę Matki Bożej 19 sierpnia.

15 sierpnia na Mszy w. o 11.30 po prawie pięciu latach pracy w naszej parafii pożegnaliśmy ks. Leszka. Decyzją ks. metropolity abp. Marka Jędraszewskiego Ks. Leszek od 26 sierpnia będzie pełnił posługę duszpasterską w parafii św. Stanisława BM w Rabie Wyżnej.