2017

Po odnowieniu kościółka św. Zofii przyszedł czas na rewitalizację terenu wokół niego. Zasadzono dziesiątki iglaków i małych krzaczków. Część terenu wysypano kamieniami, a na pozostałym urządzono trawnik. Nowa jest również alejka prowadząca do wejścia.

W dniach 5-12 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej odbywały się rekolekcje plastyczne. To jedne z wielu propozycji wyjazdów dla dzieci i młodzieży jakie organizują Grupy Apostolskie (RAM). Uczestnicy poza warsztatami plastycznymi uczestniczyli w codziennej Eucharystii, Adoracji Najświętszego Sakramentu i pracy w grupach. Był też czas na wycieczkę i wspólną zabawę na świeżym powietrzu. Tegorocznymi prowadzącymi byli: ks. Leszek Dyląg i mod. Aneta Moskal.

Kolejny raz w czasie wakacji Grupa Środowiskowa SWON Kolonia zorganizowała Mszę św. i ognisko patriotyczne dla uczczenia pomordowanych w czasie II Wojny Światowej. Po Eucharystii sprawowanej przez ks. Leszka odbył się piknik w czasie którego uczestnikom zaprezentowano stroje i broń z XVII wieku. Później było jeszcze wiele atrakcji m.in. nauka tańców dworskich, wyplatanie koszyków z makulatury, malowanie twarzy czy szkoła gry na bębenkach.

Kilkadziesiąt osób pod duchową opieką ks. Macieja wyruszyło 20 lipca na rowerowy szlak do Czarnej Madonny. To Już ósma rowerowa pielgrzymka z Sułkowic na Jasną Górę i z powrotem. Mimo trudności, zmęczenia, zmiennej pogody, która wcale nie napawała optymizmem, dotarli do Częstochowy dwa dni później. Radośnie uczestniczyli we Mszy św. w kaplicy cudownego obrazu i Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Po jednodniowym odpoczynku rozpoczął się powrót. Po południu 24 lipca pielgrzymi witani byli na kościelnym parkingu przez ks. Proboszcza, ks. Leszka i rodziny.

W 74. Rocznicę pacyfikacji Sułkowic przez wojska hitlerowskie w kościele o 18.00 została odprawiona Msza św. w intencji pomordowanych. Po Eucharystii delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem w Rynku.

9 lipca na Mszy św. o 8.30 po raz kolejny gościliśmy w naszej parafii pielgrzymów z Reunion. Na Eucharystii obecna była także delegacja z Ronchamp (miasta partnerskiego Sułkowic). Ks. proboszcz, ku uciesze naszych gości poprowadził dwujęzyczną Mszę świętą.

Po pięciu dniach w drodze, 24 lipca o 16.45 uczestnicy Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę powrócili do Sułkowic. Tegoroczna trasa liczyła niemal 370 km. Po powitaniach na parkingu wszyscy udali się do kościoła, gdzie ks. Maciej odprawił dziękczynną Mszę świętą. Zdjęcia z trasy już wkrótce na naszej stronie.

Nasz rodak - ks. Kazimierz Sławiński obchodzi w tym roku swój złoty jubileusz kapłaństwa. Z tej okazji w niedzielę 25 czerwca o 11:30 przewodniczył uroczystej Mszy św. i pobłogosławił dzieci. Tydzień wcześniej uroczystości odbywały się w kościele w Biertowicach. Dostojnemu Jubilatowi życzymy wielu łask Bożych w dalszej posłudze duszpasterskiej.

W piątek po zakończeniu oktawy Bożego Ciała przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - nasz odpust parafialny. W tym roku sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Wypych z Chicago. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości, zwłaszcza dzieciom, które przez ponad tydzień codziennie przychodziły dzielnie sypać kwiatki przed Panem Jezusem.

Po Bożym Ciele ministranci, lektorzy i kandydaci na ministrantów udali się wraz z księdzem Maćkiem i opiekunami na czterodniowe rekolekcje. Ich głównym bohaterem był młody, włoski błogosławiony – patron alpinistów i ludzi gór. Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati uczył jak lepiej żyć i cieszyć się górami. Dlatego rekolekcje te miały wymagający plan: codzienne wycieczki w góry, wspólna modlitwa i zajęcia. Opiekunami byli ojcowie chłopców ze Służby Liturgicznej.

W czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej tradycyjnie przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa. Trasa tegorocznej procesji Bożego Ciała została wydłużona. Nowa trasa, którą przemierzali wierni za Panem Jezusem, prowadziła ulicami: Tysiąclecia, Wąską, 24 lipca, Wolności, Wyzwolenia, Sportową, 1 Maja.

18 czerwca, w sobotę Straż Honorowa NSPJ udał się na XXXII Pielgrzymkę Arcybractwa do Częstochowy. W tym roku towarzyszył im ks. Leszek. Uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w Drodze Krzyżowej sprawowanej na wałach Jasnogórskich, a następnie we Mszy św., która z powodu deszczu odbyła się w bazylice.

W piątek po Bożym Ciele "Boże nutki" wybrały się nad Jezioro Czorsztyńskie. Dzieci zdobyły szczyt góry Wdżar poszukując smoczego jaja (niektórzy uważają ją za wygasły wulkan). Później z tamy podziwiały mury zamku w Niedzicy majestatycznie odbijającą się w tafli jeziora. Zwiedzając park miniatur sanktuariów maryjnych odbyły podróż po całym świcie. Potem na uczestników wycieczki czekał prawie godzinny rejs po jeziorze. Będąc w okolicy Nowego Targu grzechem byłoby nie wstąpić na lody do "Żarneckich". Na koniec za wspaniały dzień podziękowaliśmy Matce Bożej w Jej Sanktuarium w Ludzimierzu.

10 czerwca w Nowym Targu odbywało się kolejne spotkanie "Jezus na lodowisku". Do stolicy Podhala udała się ponad 50-osobowa grupa Effathy z ks. Leszkiem. Tematem tegorocznego spotkania była rodzina, a myślą przewodnią słowa skierowane przez Maryję do sług w Kanie Galilejskiej „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie ...”(J 2, 5). Podczas Eucharystii małżonkowie odnowili przysięgę złożoną w dniu ślubu. 

W dniach 8 i 9 czerwca Panie Wychowawczynie klas trzecich, wraz z księdzem Maciejem i Panią katechetką Renatą Boczkają przeżyli pielgrzymkę dziękczynną po Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Udali się do świętych miejsc Podhala: Sanktuarium Matki Bożej – Królowej Tatr, oraz modlili się na Kalatówkach – pustelni założonej przez świętego brata Alberta Chmielowskiego.

1 czerwca abp Marek Jędraszewski udzielił sakramentu bierzmowania sułkowickiej młodzieży. Po uroczystościach w kościele odbyło się spotkanie Pasterza z księżmi z dekanatu oraz grupami parafialnymi: Domowym Kościołem, Effathą, Złotą Różą i chórem Apassionata.

Ostatni dzień pielgrzymki to dalszy ciąg zwiedzania stolicy Czech. Pielgrzymi zobaczyli Stare Miasto ze słynnym ratuszem z przepięknym zegarem astronomicznym, spacerowali po Moście Karola i modlili się w Sanktuarium Praskiego Dzieciątka Jezus. Po południu wyruszyli w drogę powrotną do domu.

Rano Msza św. była jeszcze sprawowana w Altötting, a później pielgrzymi udali się do Pragi. Zwiedzili królewską dzielnicę Hradczany. Nie zabrakło też czegoś dla ciała - była krótka, ale owocna wizyta w lokalnym browarze.