2014

Roraty 2014 upłynęły pod hasłem „Solo Dios basta!”. Przez cztery tygodnie Adwentu spotykaliśmy się ze św. Teresą z Avila, poznawaliśmy jej życie i twórczość. Każdorazowo kilkaset osób uczestniczyło w wieczornych spotkaniach z „dziewczyną z hiszpańskiego miasta”. Ponad sto dzieci niczym małe świetliki swoimi lampionami rozświetlały wnętrze naszej świątyni. Kazania uzupełniane zdjęciami z okolic Avila i fragmentami „Księgi życia” pomogły lepiej poznać tę wielką świętą. Uzupełnieniem nauk roratnych jest serial o św. Teresie od Jezusa rozprowadzany wraz z Gościem Niedzielnym.

Pierwszym etapem eliminacji do Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej Halowej Liturgicznej Służby Ołtarza były zawody dekanalne, które odbyły się 13 grudnia w hali sportowej w Sułkowicach. Nasi Lektorzy i Ministranci okazali się najlepsi w dwóch spośród trzech kategorii wiekowych (gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna), przez co zapewnili sobie awans do etapu rejonowego.

W grudniu grupa OAZOWA zorganizowała spotkanie mikołajkowe.

W Święto Niepodległości (11 XI) na Mszy św. w intencji Ojczyzny zgromadziło się wielu parafian, którym los Polski nie jest obojętny i wierzą, iż został on złożony w ręce Boga, dlatego też przyszli prosić o pomyślność dla naszego kraju. Po Eucharystii zakończonej hymnem „Boże coś Polskę” delegacje poszczególnych środowisk przeszły na Rynek i złożyły kwiaty przed pomnikiem oddając cześć poległym za Ojczyznę. Następnie pan Burmistrz Piotr Pułka wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym wspomniał bohaterstwo patriotów ostatnich wieków, którzy oddali życie za wolność Polski.

Dzień po wspomnieniu wszystkich wiernych zmarłych (3 XI) około godziny 3:30 odszedł do domu Ojca ks. prałat Jan Nowak. Ponad połowę kapłańskiego życia spę- dził w Sułkowicach, najpierw jako wikariusz (1966-1972), a następnie proboszcz (1985-2007) i tu pragnął byś pochowany. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w czwartek 6 listopada. Mszy św. przewodniczył bp Damian Muskus, koncelebrowało ponad pięćdziesięciu kapłanów, kazanie wygłosił ks. Kazimierz Sławiński. Na miejsce wiecznego spoczynku śp. ks. Jana odprowadziło kilkuset parafian. Proboszcz suł- kowickiej fary został pochowany w alei przecinającej w poprzek cmentarz parafialny, tuż obok + ks. Adama Świerczka i + ks. Antoniego Kowalskiego. Na kolejnych stronach zamieszczone zostały wspomnienia o śp. proboszczu, a także tekst homilii wygłoszonej na pogrzebie.

Ksiądz doktor Jan Nowak w roku 1985 (1 maja) przyjechał do Sułkowic na pogrzeb ks. proboszcza Antoniego Kowalskiego i zapewne nie spodziewał się, że kilka tygodni później dekretem kardynała Macharskiego zostanie u nas aż do emerytury. Kiedy objął naszą parafię, zaprosił na spotkanie
dotychczasowy skład Rady Parafialnej, której od roku byłem przewodniczącym. Przedstawiłem mu naszą dotychczasową działalność.

Listopad to tradycyjnie miesiąc modlitwy za zmarłych. 1 XI po południu odprawiliśmy Mszę św. na cmentarzu, a wieczorem młodzież z naszych grup parafialnych poprowadziła różaniec z procesją pomiędzy grobami. W tym roku uczestniczyło w nim około 300 osób. W blasku świec i pochodni modliliśmy się o życie wieczne dla naszych zmarłych i radowaliśmy się rzeszą świętych, którzy już mogą oglądać Boga twarzą w twarz. Przed listopadowymi świętami młodzież z grup parafialnych sprzedawała znicze. Dzięki zebranym funduszom będą mogli w przyszłym roku wyjechać na rekolekcje formacyjne.

Pomysł przeprowadzenia takich rekolekcji zrodził się w grupie adoracyjnej Effatha, która w naszej parafii prowadzi adoracje po Mszach wieczornych w pierwsze i trzecie piątki miesiąca. Prowadzenia rekolekcji podjęła się grupa odnowy w Duchu Świętym Nazaret z Myślenic.

W Dniu Nauczyciela (14 X) uczniowie, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach udali się na tradycyjną pieszą pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Na dróżkach uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, a następnie w bazylice ks. Leszek odprawił Mszę św. w intencji całej społeczności szkolnej, prosząc o błogosławieństwo w nowym roku szkolnym. Po liturgii na uczniów (i nauczycieli) czekała grochówka, wszak szkoła ma także profil gastronomiczny.

Październik jako miesiąc modlitwy różańcowej nie mógł się obejść bez tradycyjnego Różańca prowadzonego przez Stowarzyszenie Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Kolonia”. Odbył się on w sobotę 11 października. Po modlitwie wolontariusze wraz z podopiecznymi i ich rodzinami udali się na spotkanie przy kawie i ciastku na plebanii. Następnie w chwili refleksji oglądnęli film Macieja Pieprzycy „Chce się żyć”. Film opowiada historię chorego na porażenie mózgowe Mateusza, który podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia.

Nadszedł wreszcie wielki dzień konsekracji nowego ołtarza. 20 września w progi naszej świątyni zawitał ks. kard. Stanisław Dziwisz - Metropolita Krakowski. Konsekracja kościoła zdarza się raz w jego historii, powtórna konsekracja ołtarza w sułkowickiej farze była podyktowana zmianami, jakie zaszły w architekturze wnętrza w ciągu ostatnich dwóch lat. Niezwykła celebracja liturgiczna pełna pięknych i wymownych znaków rozpoczęła się tuż przed 18:00 i trwała prawie dwie godziny. Czas minął jednak bardzo szybko, ponieważ niemal każdy gest kardynała (zwłaszcza namaszczenie i okadzenie ołtarza) był niepowtarzalny, niespotykany na zwykłej liturgii.

Wspominając ubiegłoroczne Misje św. i przygotowując się do 50. rocznicy konsekracji kościoła i konsekracji nowego ołtarza w dniu 14 września rozpoczęliśmy renowację Misji parafialnych. To ważne wydarzenie w życiu parafii zostało poprzedzone modlitwą wielu parafian w ramach „Jerycha
modlitewnego”, czyli nieustannej modlitwy różańcowej trwającej przez tydzień. Nauki głosił ks. Mateusz Hosaja - prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Wiernych ujęły głębokie słowa płynące z ust rekolekcjonisty, a także sposób przekazu, który pięknie harmonizował ze
współczesnym wystrojem naszej świątyni.

W święto Podwyższenia Krzyża o godzinie 16:00 w kaplicy na Oblasku odprawiono tradycyjną Mszę świętą. Wobec licznie zgromadzonych wiernych celebrowało ją trzech kapłanów: ks. Leszek Dyląg, ks. Maciej Medes i ks.Bolesław Żmuda (wikary z Budzowa). Kazanie wygłosił nasz nowy wikary. Od ponad dwóch lat zmienia się nasza świątynia, zmiany i remonty dotknęły także kaplicę na Oblasku. Dzięki staraniom pana Stefana Matuły zostały wymienione drzwi wejściowe (stare niemal w rękach się rozsypywały).

Sierpień to miesiąc na wskroś maryjny. Wszystko przez największe święto Bożej Rodzicielki - Wniebowzięcie. Jednak większość Sułkowiczan sierpień utożsamia z tradycyjnym odpustem w Kalwarii Zebrzydowskiej. Stąd też tłumy odwiedzają kalwaryjskie dróżki w tym miesiącu. Indywidualnie i w grupach, młodzi i starzy, zdrowi i chorzy zdążają przed cudowny obraz Matki Odkupiciela. Tradycyjnie mieszkańcy naszej parafii wybrali się na dróżki w tym roku dwukrotnie. Wpierw 10 sierpnia na dróżki Pana Jezusa, natomiast 16 sierpnia dróżki do Matki Bożej. Kilkuset mieszkańców naszej parafii wzięło udział w modlitwie na kalwaryjskich szlakach. Towarzyszyła im niezawodna Orkiestra Dęta.

W środę 30 lipca odbyło się spotkanie integracyjne Stowarzyszenia „Kolonia”. Przy leśniczówce w dolinie Gościbii w otoczeniu lasów wspólnie uczestniczyliśmy najpierw we Mszy św. sprawowanej przez ks. Leszka, a następnie we wspólnych grach i zabawach. Nie zabrakło oczywiście kiełbasek z grilla, o które zadbali nasi dzielni strażacy. Wspieranie osób niepełnosprawnych jest jednym z uczynków miłosierdzia, wręcz naszym obowiązkiem, a ponadto daje wiele satysfakcji. Dlatego gorąco zachęcamy do włączenia się w działania wolontariatu na terenie naszej parafii.

W dniach 17-21 lipca odbyła się już Piąta Pielgrzymka Rowerowa z Sułkowic na Jasną Górę i z powrotem. Pielgrzymi rozpoczęli pielgrzymowanie do Jasnogórskiej Pani od Mszy św. w parafialnym kościele w Sułkowicach. Eucharystię koncelebrował ks. proboszcz Edward Antolak i o. Walerian Chromy OFM Bern. Pod koniec liturgii uczestnicy pielgrzymki otrzymali specjalne błogosławieństwo. Po dopełnieniu wszelakich formalności żegnani przez ks. Proboszcza i ks. Leszka o godzinie 8:00 wyjechali z parkingu przy kościele. W Tyńcu dołączył do nich ks. Maciej Medes - nowy wikariusz w Sułkowicach. Po drodze do Czarnej Madonny odwiedzili między innymi sanktuarium Matki Bożej w Czernej i Leśniowie. Łącznie pielgrzymi pokonali ponad 400 km i już nie mogą się doczekać kolejnej edycji pielgrzymki na dwóch kółkach. Kto nie był, niech żałuje.

W dniach od 10 do 13 lipca „Boże Nutki”, czyli grupa dzieci pod kierownictwem pani Moniki Król, które swoim śpiewem uświetniają Msze św. dla dzieci o 11:30 w każdą niedzielę, wyjechała na warsztaty doszkalające do Kasiny Wielkiej. W warsztatach prowadzonych przez panią Marię Krawczyk grupa szkoliła i podnosiła swoje umiejętności wokalne oraz rytmiczne. Prócz warsztatów z emisji głosu i śpiewu nie zabrakło czasu na zabawę, spacer po górach oraz naukę nowych pieśni religijnych, które z pewnością usłyszymy już niebawem na Mszach świętych z udziałem tej grupy muzycznej.

W dniach 17-21 lipca odbyła się już Piąta Pielgrzymka Rowerowa z Sułkowic na Jasną Górę i z powrotem. Pielgrzymi rozpoczęli pielgrzymowanie do Jasnogórskiej Pani od Mszy św. w parafialnym kościele w Sułkowicach. Eucharystię koncelebrował ks. proboszcz Edward Antolak i o. Walerian Chromy OFM Bern. Pod koniec liturgii uczestnicy pielgrzymki otrzymali specjalne błogosławieństwo. Po dopełnieniu wszelakich formalności żegnani przez ks. Proboszcza i ks. Leszka o godzinie 8:00 wyjechali z parkingu przy kościele. W Tyńcu dołączył do nich ks. Maciej Medes - nowy wikariusz w Sułkowicach. Po drodze do Czarnej Madonny odwiedzili między innymi sanktuarium Matki Bożej w Czernej i Leśniowie. Łącznie pielgrzymi pokonali ponad 400 km i już nie mogą się doczekać kolejnej edycji pielgrzymki na dwóch kółkach. Kto nie był, niech żałuje.