2023

W dniach 27.09 – 04.10.2023 miała miejscesię pielgrzymka  do Fatimy i Santiago de Compostela. Grupę stanowili  mieszkańcy naszej parafii z ks. proboszczem Adamem Gabrysiem oraz parafianie z Rzyk k./Andrychowa wraz z proboszczem ks. Krzysztofem Moskalem

W pierwszym dniu, po przylocie do Lizbony pielgrzymi udali się w podróż do Fatimy na nocleg.

Rano udali się do Cova da Iria dawnego pastwiska, które Maryja wybrała na miejsce spotkań z Dziećmi. Po południu udali się tzw. „ścieżką pastuszków” do Aljustrel, gdzie odprawili nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Następnego dnia pielgrzymi udali się na zwiedzanie stolicy Portugalii - Lizbony. Zwiedzili m.in. Kościół p.w. Św. Antoniego, klasztor Hieronimitów, wieżę Belem, pomnik Odkrywców.

W kolejnym dniu pielgrzymi zwiedzali: Batalhi - miasteczko słynące z Klasztoru Santa Maria da Vitoria; Alcobaca - klasztor Santa Maria; Nazare - kościół Matki Boskiej.

Następnego dnia pielgrzymi wyruszyli w drogę do Santiago de Compostela. Po drodze odwiedzili Bragę, gdzie znajduje się sanktuarium Dobrego Jezusa z Gór, Bom Jesus. W Santiago de Compostela nawiedzili Katedrę oraz Kryptę, w której znajduje się Grób Św. Jakuba.

Kolejnego dnia pielgrzymi zwiedzali: Viana do Castelo, nad którym wznosi się wzgórze Św. Łucji, gdzie wybudowano Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa; oraz miasto Porto zlokalizowane na zboczach wzgórz otulających ujście rzeki Douro do oceanu.

Następnego dnia pielgrzymi zwiedzali Mafrę, przylądek Cabo da Roca, który jest najdalej wysuniętym na Zachód punktem Europy. Następnie przejechali trasą nadmorską do Cascais.

Ostatniego dnia pielgrzymi byli z wizytą przy pomniku Cristo Rei, górującym nad Lizboną pomniku Chrystusa znajdującym się na południowym brzegu Rio Tejo. 

Wspólne pielgrzymowanie było okazją zanoszenia do Boga przez wstawiennictwo Fatimskiej Panii oraz św. Jakuba Apostoła wielu intencji. Codzienna Msza święta, modlitwa różańcowa, udział w  prosesjach światła oraz nawiedzenie tylu miejsc kultu religijnego stały się bogactwem duchowym każdego z pielgrzymów. 

Obchody 80. rocznicy pacyfikacji Sułkowic i Harbutowic, zorganizowane 14 lipca, rozpoczęła Msza święta celebrowana w naszej świątyni pod przewodnictwem księdza biskupa Roberta Chrząszcza. Po Eucharystii dalsza część uroczystości miała miejsce przy pomniku ofiar pacyfikacji. Wziął w niej udział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, pan Andrzej Duda. Była to pierwsza oficjalna wizyta głowy państwa w naszej parafii.

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 16 czerwca, przeżywaliśmy odpust parafialny. W czasie sumy odpustowej o godz. 18.00 przewodniczył ksiądz Paweł Kubanii – proboszcz Parafii św. Brata Alberta w Krakowie. Po Mszy Świętej była procesja wokół kościoła.

W czwartek, 8 czerwca, obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po Mszy Św. o godz. 10.00 odbyła się uroczysta procesja Eucharystyczna ulicami Sułkowic. Zatrzymaliśmy się po drodze przy 4 ołtarzach, gdzie była odczytana Ewangelia i udzielone błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

W niedzielę 28 maja ksiądz Radosław Korkosz w naszej parafii odprawił Mszę Świętą Prymicyjną o godz. 11.30. Następnie udzielił prymicyjnego błogosławieństwa. W naszej parafii ksiądz Radosław odbywał roczną praktykę duszpasterską.

W sobotę 1. kwietnia metropolita krakowski, ks. abp. Marek Jędraszewski na Mszy Św. o godzinie 17:00 udzielił sakramentu bierzmowania uczniom klas siódmych i ósmych z naszej parafii.

W niedzielę 2. kwietnia przeżywaliśmy Niedzielę Męki Pańskiej, którą potocznie nazywa się Niedzielą Palmową. Obchodziliśmy pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.