W kulturze chrześcijańskiej z pokolenia na pokolenie przekazywana była tradycja tego, iż Chrystus przyszedł na świat w postaci Dzieciątka. Najbardziej widocznym elementem kultywowania tego zwyczaju było kolędowanie po miastach i wsiach. Niestety w ostatnich czasach na wielu obszarach zaczyna to zanikać. Szczęśliwie w naszym rejonie wciąż jest to praktykowane.

Kolędowanie

W okresie świątecznym młodzież i dzieci z grup działających przy naszej parafii idąc z kolędą, niosąc szopkę lub gwiazdę, śpiewając i grając na różnych instrumentach odwiedzili ogromną ilość rodzin naszego miasta.

Żywa szopka Grupy Apostolskiej odwiedziła 26 grudnia Rodziny z ul. Partyzantów. Zbierali na wyjazdy rekolekcyjne i parafialne dni skupienia.

Cała akcja przebiegła w miłej, świętej atmosferze. Kolędnicy bardzo się starali, żeby wypaść jak najlepiej i chyba im się to udało, bo ludzie łączyli się z nami śpiewem i radością. Aby całe kolędowanie było bardziej urozmaicone i ciekawe użyliśmy różnych śmiesznych i strasznych przebrań. Każdy zapożyczał się od kogo mógł. Ogólnie wszyscy byliśmy usatysfakcjonowani i na pewno będziemy mieli co wspominać z uśmiechem na ustach. Na chwałę Bogu.”– powiedziała Ilona Oliwa – jedna z animatorek

Kolędnicy misyjni z Caritasu pod okiem opiekunów – Anny Piwowarskiej, Gabrieli Kuchty, Klaudii Jargiło i Magdaleny Maciejewskiej – zawitali 26, 27 i 29 grudnia u Mieszkańców ul. Kowalskiej, Na Węgry i Sportowej. Opowiadali nie tylko o narodzeniu Pana, ale również o sytuacji w krajach, za których mieszkańców byli przebrani.

1488529 592548704132584 666194801 n Środki zostaną przekazane na: adopcję edukacyjną podopiecznej Fundacji Kiabakari (Tanzania), projekty realizowane przez Wydział Duszpasterstwa Misyjnego Kurii w Krakowie, programy wprowadzane w życie przez różne organizacje m.in.: Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”, Dzieci Afryki, Referat Misyjny Księży Werbistów czy też Stowarzyszenie Misji Afrykańskich. Dzięki hojności Parafian wesprzemy dzieci z Ukrainy Peru, Filipin, Konga, Papui-Nowej Gwinei”  – powiedział Jan Płoszczyca, który przygotowywał grupę.

Kolędnicy z Oazy głosili śpiewem i graniem na altówce oraz akordeonie narodzenie Pana 27 grudnia odwiedzając rodziny z ulic Wąskiej, 11 listopada i 24 lipca. Zbierali fundusze na wyjazdy parafialne i rekolekcyjne oraz wyposażenie salki w której prowadzą spotkania.

Boże Nutki, czyli nasza dziecięca scholka parafialna postanowiły odwiedzić parafian w święto Trzech Króli. We wszystkich domach zostali przyjęci z wielką życzliwością. Zebrane fundusze zostaną przerznaczone między innymi na zakup nowych instrumentów, aby Msze św. dla dzieci o 11:30 były jeszcze piękniejsze.

Wszystkim Rodzinom, które złożyły dobrowolne ofiary za kolędę, składamy serdeczne Bóg zapłać!

GMK