- Puk! Puk!
- Kto tam?
- Światowe Dni Młodzieży

Niedziela Palmowa tego roku była szczególna dla całej naszej archidiecezji, a także dla Polski. Tego dnia w Watykanie młodzież naszego kraju odebrała symbole Światowych Dni Młodzieży, którymi są ikona Matki Bożej Salus Populi Romani i Krzyż ŚDM.

Od samego początku wiernym świadkiem Światowych Dni Młodzieży jest Krzyż Roku Świętego. Podarowany młodym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia, od 22 kwietnia 1984 roku stał się "żywą ikoną Kościoła pielgrzymującego po drogach świata". Na Krzyżu znajdują się zapisane w kilku językach słowa Jana Pawła II: "Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie".

Od Niedzieli Palmowej 2003 roku razem z Krzyżem ŚDM wędruje Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Już w roku 2000 w czasie Wielkiego Jubileuszu była ona obecna na Tor Vergata podczas obchodów XV Światowego Dnia Młodzieży, a trzy lata później, 10 kwietnia 2003 r., Jan Paweł II podarował śdm2ją młodzieży, mówiąc: „I aby pozostało zawsze widoczne, że Maryja jest potężną Matką, która prowadzi nas do Chrystusa, pragnę, by w najbliższą niedzielę młodzieży z Kolonii, razem z Krzyżem, przekazana została także ta Ikona Maryi, i by wraz Krzyżem, pielgrzymowała odtąd po świecie, przygotowując Dni Młodzieży”.

Te dwa znaki - symbol papieskiej miłości Jana Pawła II do młodych - pokonują każdego roku długą drogę, aby młodzi całego świata mogli spotkać przy nich Jezusa Chrystusa i zdać sprawę z nadziei, która w nich jest. Podczas Światowych Dni Młodzieży znaki te znajdują się w Strefie Pojednania czekając na każdego z obecnych pielgrzymów.

Każdego roku na całym świecie odbywają się ŚDM na poziomie archidiecezjalnym, które trwają trzy dni i kończą się w Niedzielę Palmową.

W tym roku młodzież Kościoła Krakowskiego również uczestniczyła w tym wydarzeniu pod nazwą „FORUM MŁODYCH”. Podsumowaniem spotkania była uroczysta Msza Święta w Centrum Jana Pawła II, podczas której, na wzór wydarzeń z Watykanu, bp Grzegorz Ryś przekazał liderom parafialnym miniatury ŚDM. „Niech Pan Bóg obdarzy was językiem uczniów. Jak będziecie uczniami, to będziecie mieć słowo na języku dla tych, których chcecie prowadzić” – tymi słowami Biskup zwrócił się do zebranych. Dla nas liderów oznacza to, że aby przekazywać innym Słowo Boże, musimy stać pokorni i utrzymywać żywą więź z Chrystusem.

Dzień 13 kwietnia rozpoczął oficjalne przygotowania całego świata, a nade wszystko Archidiecezji Krakowskiej do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się 26- 31 lipca 2016r. W tym dniu papież Franciszek przekazał polskiej młodzieży symbole Światowych Dni Młodzieży, które rozpoczęły już pielgrzymkę po naszym kraju. Zawitają do wszystkich diecezji, a także odwiedzą naszych sąsiadów, by zachęcić młodzież do wspólnego spotkania i wielbienia Chrystusa. Podobna sytuacja miała miejsce przed ŚDM w Kolonii 2005, przed tym spotkaniem młodych krzyż i ikona Matki Bożej odwiedziły nasz kraj. Śledź drogę symboli ŚDM.

śdm1Inaugurując program duchowych przygotowań do ŚDM organizatorzy przygotowali dwa projekty. Jednym z nich jest #B>M tzn.  BYĆ to więcej niż MIEĆ. Jest to cykl comiesięcznych spotkań  z krakowskimi błogosławionymi i świętymi. Pierwsze już 10 maja - poznaj szczegóły.


Drugim przedsięwzięciem jest MODLITWA CHORYCH, którzy swoje cierpienie pragną ofiarować w intencji ŚDM 2016r.Dla każdego z nas będzie to czas radości, ale też ogromnej pracy.


Już dziś zwracamy się do Was z prośbą o modlitwę za przygotowania oraz owocne przeżycie spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem w 2016r.

Liderzy parafialni