Sułkowicka Ochotnicza Straż Pożarna powstała w 1883 r. 7 czerwca b.r. w asyście braci strażackiej z 20 jednostek, przedstawicieli władz krajowych i samorządowych, Państwowej Straży Pożarnej i Policji od uroczystej Mszy św. w intencji sułkowickich strażaków rozpoczęto świętowanie dostojnego jubileuszu. Eucharystia sprawowana była przez ks. proboszcza Edwarda Antolaka, ks. Józefa Orawczaka (kapelana strażaków powiatu myślenickiego) oraz ks. Leszka Dyląga (kapelana jednostki), który wygłosił też kazanie. Mówi się, że bycie strażakiem, to nie zawód lecz służba, a właściwie to coś więcej… - to powołanie do służby drugiemu człowiekowi, do bronienia ludzkiego życie, mienia, a także najważniejszych wartości, to służba w imię Boga i bliźniego.

Trudno ocenić pomoc jaką otrzymało nasze miasto i wszyscy mieszkańcy w ciągu tych 131 lat. Jubileusz jest okazją do wyrażenia naszej wdzięczności nie tylko jako mieszkańców, ale także parafii. Wiele prac przy remoncie kościoła w ostatnim czasie wykonali właśnie nasi strażacy. Robili to bez rozgłosu, nie pragnąc reklamy czy sławy, lecz swoją cichą służbą przyczyniając się do tego, by nasza świątynia była coraz piękniejsza. Za to wszystko wielkie „Bóg zapłać” i Szczęść Boże na dalsze lata służby.

Po uroczystościach w kościele. Strażacy przemaszerowali na plac przed remizą gdzie miała miejsce druga część obchodów 130-lecia OSP. Historię jednostki przedstawił prezes OSP Sułkowice Jan Hodurek.2014.06.07 OSP 130  Jubileusz był okazją do wręczenia złotych, srebrnych i brązowych medali za Zasługi dla Pożarnictwa a także odznak Wzorowy Strażak. Uhonorowani zostali także najstarsi druhowie. Przyznano odznakę za wysługę 65 lat w Straży dla druha Władysława Stokłosy oraz 50 lat w Straży dla druhów Józefa Godzika i Jana Kani. Następnie odbyło się poświęcenie i przekazanie do służby nowego samochodu.

Warto było poczekać dodatkowo rok aby świętować 130-lecie jednostki, gdyż w ciągu ostatnich miesięcy sułkowiccy strażacy wzbogacili się o nowy wóz bojowy. Samochód - nowoczesny Mercedes Atego 1329 AF poświęcili kapelani Józef Orawczak i Leszek Dyląg, a rodzice chrzestni Grażyna Krzyżek i Władysław Łabędź obficie polali mu koła szampanem i nadali imię "Stasiu". Później nastąpiły podziękowania i wręczenie symbolicznych upominków wszystkim, którzy przyczynili się do zakupu nowego wozu strażackiego i zorganizowania uroczystości.

2014.06.07 OSP 180Szczególnym prezentem było przywiezione druhom przez Zygmunta Grabczyka z Watykanu błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka. Zawisło ono na tej samej ścianie, na której od lat wisi otoczony niezwykła troską portret św. Jana Pawła II. Mniej oficjalnym rozmowom i gratulacjom nie było końca, ale wszakże do kolejnego tak pięknego jubileuszu jeszcze będziemy musieli trochę poczekać.