Koniec października i listopad do czas kiedy szczególnie pamiętamy o bliskich nam osobach, które zakończyły już ziemską pielgrzymkę.

Pierwszego listopada wspominamy tych, którzy cieszą się już radością oglądania Boga w Niebie. Wspominamy nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy wypełniając w swoim życiu wolę Bożą, osiągnęli już zbawienie i przebywają w Niebie.
Natomiast drugiego listopada (wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych) modlimy się za tych, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. Dzięki naszym modlitwom mogą skrócić swoje męki i dostać się do Nieba. Związane jest to z możliwością uzyskania przez nas odpustów za zmarłych. Jednym z koniecznych warunków do ich uzyskania jest przebywanie w stanie łaski uświęcającej, a co za tym idzie konieczność przystąpienia do spowiedzi, jeśli ktoś ma na sumieniu grzech ciężki. Taka Możliwość będzie w piątek przed Uroczystością Wszystkich Świętych.

PORZĄDEK NABOŻEŃSTW

Niedziela 26 X
•    14:00 - poświęcenie nowych nagrobków na cmentarzu.

Piątek 31 X:
•    18:30 - 22:00 - możliwość skorzystania z sakramentu Pokuty i Pojednania.

Sobota 1 XI:
•    7:00, 8:30, 10:00, 11:30 - Msza św. w kościele.
•    14:00 - nieszpory w kościele, a po nich procesja na cmentarz z modlitwami i wypominkami za zmarłych.
•    15:00 - Msza św. przed kaplicą cmentarną z procesją i wypominkami za zmarłych na cmentarzu.
•    NIE MA MSZY ŚW. O GODZ. 18:00.
•    20:00 - Różaniec za zmarłych na cmentarzu. Prosimy przynieść świece. Można je nabyć za dobrowolną ofiarą od młodzieży sprzedającej znicze na cmentarzu. Dochód ze zniczy i świec będzie przeznaczony na wyjazdy rekolekcyjne i formacyjne dzieci i młodzieży z naszej parafii.

Niedziela 2 XI
•    7:00, 8:30, 10:00, 11:30 i 18:00 - Msza św. w kościele.
•    17:30 - Różaniec za zmarłych z wypominkami w kościele.

ODPUSTY ZA ZMARŁYCH

1. Wierni, którzy nawiedzą kościół, kaplicę publiczną lub półpubliczną 1 listopada i przez cały Dzień Zaduszny, mogą dostąpić odpustu zupełnego za zmarłych. Można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia.
2. Wierni, którzy nawiedzą cmentarz i pomodlą się, mogą uzyskać odpust za zmarłych. Odpust jest zupełny od 1 do 8 listopada, natomiast w inne dni roku jest cząstkowy.

Warunki uzyskania odpustu są następujące:
1. Wykonanie powyższych czynności obdarzonych odpustem.
2. Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak pełnej dyspozycji wykluczenia upodobania do jakiegokolwiek grzechu, odpust będzie tylko cząstkowy)
3. Spełnienie trzech warunków:
- spowiedź sakramentalna lub bycie w stanie łaski uświęcającej
- przyjęcie Komunii Świętej
- odmówienie Ojcze nasz.... Wierzę... i modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

WAŻNE: Trzy warunki: spowiedź, Komunia św. i modlitwy mogą być dopełnione w ciągu wielu dni przed lub po wypełnieniu danej czynności nagradzanej otrzymaniem odpustu, ale musi być między nimi łączność. Po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać wiele odpustów zupełnych, a po jednej Komunii św. i jednej modlitwie można uzyskać tylko jeden odpust zupełny.

cmentarz2