Rok Wiary – okres w Kościele katolickim rozpoczynający się 11 października 2012 roku, w pięćdziesiątą rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II, a kończący w Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, 24 listopada 2013 roku. W dzień rozpoczęcia mija także 20 lat od opublikowania przez błogosławionego Jana Pawła II Katechizmu Kościoła Katolickiego i obradować będzie Synod Biskupów nad kwestią nowej ewangelizacji.

Ogłoszony został przez papieża Benedykta XVI w liście apostolskim w formie motu proprio Porta fidei wydanym 11 października 2011 roku.

Chrześcijaństwo jest religią relacji. Wielu różnorodnych. Albo inaczej: chrześcijaństwo o tyle jest chrześcijaństwem, o ile w jego przestrzeni istnieją relacje. Żywe relacje, osobiste, twarzą w twarz. Relacje, które nie tylko pozostają w kategorii ciepłych słów, ale pchają do działania, przemieniają rzeczywistość. „Podwoje wiary – pisze Benedykt XVI – są dla nas zawsze otwarte. Wprowadzają nas one do życia w komunii z Bogiem i pozwalają na wejście do Jego Kościoła”. Jest tajemnicą poliszynela, że zagadnienie wiary stało się oczkiem w głowie Benedykta XVI. Dlaczego? Czy tylko z tego powodu, że Stary Kontynent zanurzony jest w jej kryzysie? Ale przecież Afryka i Azja rozkwitają? Dlaczego właśnie wiara ma piastować pierwsze miejsce? A może dlatego, „aby ukazać coraz wyraźniej radość i odnowiony entuzjazm spotkania z Chrystusem”. By pokazać wyraźniej, że chrześcijaństwo nie jest ani smutne, ani ociężałe, że średnia wieku ludzi wierzących to nie wiek emerytalny, że relacja z Chrystusem to odkrywanie głębszego sensu życia. Życia i tu, i tam.

Dlatego 11 października rozpoczeliśmy Rok Wiary, który będzie nadawał rytm formacji i ewangelizacji aż do 24 listopada 2013 roku.

Rok Wiary to nie jedynie okazja do entuzjastycznego jej wyrażenia, ale również czas, w którym chcemy, bez pysznej autosatysfakcji, dostrzec tych, którzy są na obrzeżach, ludzi, którzy szukają odpowiedzi czy dojrzewają do stawiania pytań.

Wiara bowiem nie mieści się jedynie w kategoriach euforii, ale niesie też wyzwania, tajemnicę „ciemnych nocy”, odczucia duchowego wewnętrznego osamotnienia, tak jak przeżywała to Matka Teresa z Kalkuty.

„Rok Wiary (...) jest zaproszeniem do autentycznego i nowego nawrócenia do Pana, jedynego Zbawiciela świata” – te słowa z papieskiego listu Porta fidei są chyba najlepszymi życzeniami na cały rok – Rok Wiary.

na podstawie textu: ks. Radosław Warenda SCJ - red. nacz. "Czas Serca"